Talukartuli lugu ehk kuidas põldudelt üle kogu Eesti jõuab Rimi lettidele eestimaine toidukartul

Kohalik Toit • 25 August, 2021
Talukartuli põldudelt üle kogu Eesti jõuab Rimi lettidele eestimaine ja kvaliteetne toidukartul.

Vestlesime Talukartuli juhatuse esimehe Gustav Põldmaaga, kes avas meile Eesti ühe suurima kartuli hoiustaja ja kartuli tootja igapäevatoimetuste tagamaid.

Millal ja kuidas sai alguse Talukartul?

Talukartul sai alguse 2000. aastal, mil 16 kartulikasvatajat üle Eesti lõid tulundusühistu Talukartul. Tänase päevani asuvad Talukartuli liikmed üle kogu Eesti - Raplamaal, Lääne-Virumaal, Põltsamaal kui ka Viljandimaal. Erinevatelt põldudelt üle Eesti tuuakse kartul kokku Roosna-Allikule pakketšehhi.

Mis sulle kartulikasvatamise juures kõige rohkem ja kõige vähem meeldib?

Kartulikasvatamise juures meeldib mulle kõige rohkem näha sügisel oma töövilju. Tore on näha, kas kartulikasvatamine on korda läinud ja kas selle eest ka pärast väärilise tasu saab.

Kartulikasvatamise juures on kõige keerulisem ilmastik – nagu tänavusel aastalgi oli väga pikk põuaperiood. See mõjutab kartulisaaki ning omakorda ka kartuli hinda.

Kas ja kuidas rakendate kartulikasvatuses keskkonnasõbralikkust?

Kõigil Talukartuli liikmetel on juba üle 10 aasta olnud kasutusel ilmajaamad. Ilmajaama olemasolu aitab meil väga täpselt ennustada, millal saabub vihm ning tänu sellele hoiame me loodust ja teame täpselt, millal ja kuidas põllul toimetada.

Lisaks oleme oma pakendites kasutusele võtnud õhema kile. Võrkmaterjalist carry bag’idega oleme toimetanud samamoodi ning võtnud kasutusele õhema võrkmaterjali.

Vaata ka, kuidas talukartuleid erinevates maitsvates retseptides kasutada:

Kartulisalat suitsulõhe ja vutimunadega

Salade niçoise

Mahe ühepajatoit

Kevadiselt kerge salat gurmeekartuliga

Kartuli-gnocchi lehtkapsapestoga


Populaarsed artiklid