Single image Single mobile image

Rimi hiljutine uuring* Lätis toidujäätmete kohta  näitab, et keskmine pere võib aastas säästa kuni 350 eurot, kui vähendada äravisatud toidu kogust. Ligikaudu 70% toidujäätmete kogukuludest saadakse valmis/keedetud toidust. Ülejäänud 30% kuludest tuleb puuviljade, köögiviljade, leiva, piimatoodete ja lihatoodete raiskamisest. Vaata meie näpunäiteid, miks ja kuidas saad toiduraiskamist vähendada.

*Uuring inimeste harjumuste kohta seoses toidu raiskamise harjumustega "Solid Data" augustis 2022, küsitledes 809 Läti elanikku vanuses 18–69 aastat.

Kuidas vähendada toiduraiskamist ja säästa raha?

Tutvu uute retseptidega kasutades Rimi rakendust ’’Tühjenda oma külmik’’.

Tutvu rakendusega >

Tea, mis vahe on ’’kõlblik kuni’’ ja ’’parim enne’’ vahel ning hangi muid säästva ostmise nippe.

Loe rohkem >

Kasuta ära toidu ülejäägid ja valmista nendest homseks maitsev lõuna.

Loe rohkem >

Tea, kuidas toitu õigesti säilitada, et see püsiks kauem värske ega kahjustaks tervist ega rahakotti.

Loe rohkem >

Miks me peame vähendama toiduraiskamise kogust?

Kas Sa kujutad ette, et EL-is raisatakse igal aastal umbes 88 miljonit tonni toitu? Kui hakkad mõtlema selle rahalisele väärtusele - see on tõepoolest palju. Seda võiks võrrelda EL-i iga-aastase eelarvega, mis on ette nähtud erinevate toetusprogrammide jaoks kõigile liikmesriikidele.

Toitu ära visates raiskame raha, mida oleks võimalik kokku hoida. Keskmine igakuine toidujäätmete kadu on umbes 28,00 eurot kuus, mis teeb kokku 336 eurot aastas kadu leibkonna kohta.

Säästa rohkem >

Toiduraiskamine on ka sotsiaalse ebavõrdsuse probleem, sest just suurema sissetulekuga riikides viskavad kodanikud ära täielikult kasulikku toitu. Ainuüksi toidujäätmete hulk Euroopas pakuks toitu 200 miljonile inimesele, kes iga päev nälgivad.

Loe rohkem >

Toidujäätmed põhjustavad kasvuhoonegaaside heitkoguseid ja kliimamuutusi. Hinnanguliselt tekitavad toidujäätmed umbes 8–10% ülemaailmsetest kasvuhoonegaaside heitkogustest.

Loe rohkem >

Rimi Baltikumi lubadus vähendada toidu raiskamist

Meie eesmärk on vähendada 2025. aastaks toidujäätmeid meie kauplustes ja ladudes 50% võrra.

Seetõttu investeerib Rimi prognoosimise parandamiseks kõrgtehnoloogiatesse.

Koostöö "Toidupank" organisatsioonidega. Sel aastal oleme annetanud juba üle 163 tonni toitu.

Koostöö idufirmadega (nt "Tühjenda oma külmik"), et leida uusi ja uuenduslikke viise, kuidas muuta klientide harjumusi toiduraiskamise küsimuses.

Kasutatud teave pärineb toidujäätmete käsiraamatust "Lugupidamisega Toit", mis loodi projekti "A Global Approach to Reducing Food Waste in Non-Formal Education" raames (СSO-LA/2017/388-342). Hanki täielik raamat organisatsiooni "Zaļā Brīvība" kodulehelt.