Single image Single mobile image

Suur osa toidust, mida me raiskame, oleks võinud olla jahutatud või külmutatud, et seda hiljem süüa. Toidu nõuetekohane säilitamine ja käitlemine kodus mitte ainult ei aita tagada toiduohutust, vaid aitab Sul ka toitu kauem värskena säilitada. Siin on mõned näpunäited, kuidas oma kööki korraldada, puu- ja köögivilju säilitada ning sügavkülmast maksimumi võtta, et toidujäätmeid vähendada.

Võimaluse korral eelistata klaas- või roostevabast terasest karpe. Toidu hoiustamisel proovi kasutada võimalikult vähe plastikut. Pööra tähelepanu ka toiduainete säilitamiseks mõeldud konteinerite märgistamisele.

Põhilised näpunäited toiduainete säilitamiseks

  • Vaata, milliseid toiduaineid Sul on ning korralda oma riiulid, kapid, külmik ja sügavkülmik. Mõtle läbi, kuidas ja millal erinevaid toiduaineid kasutad ning rühmita need vastavalt kastide, kandikute, kausside jms abil. Ära unusta neid kõige mugavamal viisil märgistada.
  • Proovi kujundada harjumuseks vaadata oma varud üle ning koostada regulaarselt (iganädalaselt või kord kuus) nimekiri toodetest, mis hakkavad otsa saama.
  • Korralda toidu nii, et värskeimad tooted on riiuli tagaküljel ja vanemad on esiküljel.
  • Plastkonteinerite kasutamisel eelista neid, millel on kolmnurga sees taaskasutussümbol ja number (1, 2, 4, 5). Teiste numbritega konteinerid ei pruugi olla toidu säilitamiseks ohutud.
  • Veendu, et Sinu plastkarbid/-kotid ei sisaldaks BPA-d (bisfenool A), mis on vähi ja muude terviseprobleemidega seotud hormonaalsüsteemi kahjustaja.

Nõuanded puuviljade, köögiviljade ja ürtide säilitamiseks

Hoia puu- ja köögiviljad eraldi. Enamik puuvilju toodab küpsemise ajal palju gaasi, mida nimetatakse etüleeniks. Enamik köögivilju on etüleeni suhtes eriti tundlikud, mis võib põhjustada nende hävimist varem kui muidu. Kui soovid oma puu- ja köögiviljade säilivusaega pikendada, hoia etüleenitundlikud tooted eraldi etüleeni eritavatest toodetest (ja vastupidi, aseta need üksteise kõrvale, kui soovid küpsemist kiirendada.) Pea meeles õiget hoiukohta – olgu see siis toatemperatuuril või külmkapis.

Ärge hoia puu- ja köögivilju õhukindlates kilekottides – need peavad hingama. Torka kottidesse, milles neid hoiad, augud või hoia neid korduvkasutatavates võrkkottides või paberkotis. Ära paki ka puu- ega köögivilju tihedalt kokku – need vajavad õhu ringlemiseks ruumi, muidu kustuvad nad kiiremini.

#1

Salatilehed ja rohelised püsivad kauem värsked, kui puistad neid veega, mähid need paberisse, paned kotti või kasti ja seejärel paned külmkappi.

#2

Aseta rohelised (basiilik, petersell või piparmünt) vette täpselt samamoodi nagu lilled. Pärast seda saab neid hoida külmkapis või toatemperatuuril, kaitstuna otsese päikesevalguse eest.

#3

Ära unusta traditsioonilisi toidusäilitamise meetodeid – roheliste ja puuviljade kuivatamist, mooside konserveerimist ja keetmist, samuti kurkide või salatite marineerimist.

Säilitamine külmkapis

Külmikul ei ole mitte ainult erinevad sektsioonid, mis omavad erinevaid eesmärke, vaid neil on ka erinevad temperatuuritsoonid. Igal külmikul on tavaliselt veidi erinevad temperatuuritsoonid, olenevalt sellest, kui lähedal need jahutuselemendile on. Kontrolli oma külmiku tehnilisi andmeid ning loe edasi ja vaata, kas hoiad oma toitu õiges kohas.

Külmiku temperatuur

Külmkapi keskmine temperatuur peaks olema +2 kuni +4 kraadi Celsiuse järgi. Ukseosa on veidi soojem ja võib ulatuda +10 kraadini.

Avatud toidupakid

Kui toit on pakendist eemaldatud, hoia seda eraldi karpides, et pikendada selle kasutusaega (säilitamistingimused võivad iga toote puhul erineda). Tavaliselt ei ole toiduainete pakend pärast avamist õhukindel. Tooted võivad külmikus leiduvate bakterite tõttu hakata halvasti lõhnama või kiiremini riknema.

Soe toit

Ära pane sooja toitu külmkappi. Jahuta nõud nii kiiresti kui võimalik (ideaalis kahe tunni jooksul). Ära unusta panna karbile kaas, et vähendada riknemise ohtu.

Märgistus

Kasuta silte, et külmkapis toitu ära tunda. Saad vältida suurte toidukoguste prügisse viskamist, kui märgistamisel lisad ka kuupäeva. Näiteks kasuta punaseid pesunõelu/korve/silte toodete jaoks, mida tuleb kiiremini süüa.

Säilitamine sügavkülmas

Toiduaineid on vaja sügavkülmas hoida niiskuskindlates anumates, mis tagab, et õhk ei pääse sisse ja niiskus ei pääse välja ega aurustu (vastasel juhul võib toit kannatada "sügavkülmiku põletuse" all).

Külmuta portsjonitena

Külmuta oma toit portsjonitena. Jaga valmistoit portsjoniteks, mida saad korraga ära süüa. Suurema lihatüki ostmisel lõika see üheks söögikorraks sobivateks portsjoniteks. Nii viskad ära vähem toitu ja raha.

Lisa "kõlblik kuni"

Mis puutub poest ostetud toitu, millel on "kõlblik kuni" kuupäev, siis on ohutu külmutada see alati enne seda kuupäeva, seejärel sulatada need külmikusse ja kasutada ära 24 tunni jooksul.

Märgi külmutamiskuupäev

Kirjuta peale toidu külmutamiskuupäev, et teaksid, kui kaua see on külmunud.

Nimekiri toiduainetest, mida on ohutu külmutada temperatuuril -18 °C

Puuviljad

Näiteks banaanid (kooritud ja viiludeks lõigatud) sobivad suurepäraseks smuutide valmistamiseks. Valmista kott erinevate küpsemas olevate smuutiviljadega ja marjadega, mida on lihtne segada. Neid saab sügavkülmas ohutult hoida 6-8 kuud.

Köögiviljad

Enamik madala niiskusesisaldusega köögivilju (porgandid, brokkoli, herned, spinat, pipar ja mais) sobivad külmutamiseks, kuid mõnda soovitatakse enne külmutamist blanšeerida, näiteks oad ja lillkapsas. Pärast seda saab neid ohutult külmutada kuni 8 kuud.

Rohelised

Tilli ja peterselli koos õliga saab suurepäraselt külmutada karbis, tõmblukuga kotis või jääkausis kuni 8 kuud.

Või ja margariin

Nii margariini kui ka võid võib säilitada külmutatult kuni 3 kuud.

Valmis lihatooted

Vorsti, hakkliha ja sinki võib ohutult hoida külmutatuna 1- 6 kuud.

Valmistoit

Supid, hautised, pasta, riis jne on ohutult külmutada kuni 3 kuud.

Leib ja kondiitritooted

Viilutatud leiba saab röstida otse külmutatult. Muffineid, quiche’i vms võid ka sügavkülmutada – võta need lihtsalt sügavkülmast välja ja kuumuta ahjus. Ohutu külmutada kuni 3 kuud.

Suure veesisaldusega tooted

Külmutada ei soovitata rohelisi salateid, lehtsalatit, kartulit, kurki, idusid, rediseid, pehmeid ürte, piimatooteid (nt kodujuust, jogurt), mis võivad lagunema hakata, ega kõike gaseeritud.

Toiduraiskamise vähendamiseks ja raha säästmiseks on rohkem võimalusi!

Loe rohkem >

 

Kasutatud teave pärineb toidujäätmete käsiraamatust "Lugupidamisega Toit", mis loodi projekti "A Global Approach to Reducing Food Waste in Non-Formal Education" raames (СSO-LA/2017/388-342). Hanki täielik raamat organisatsiooni "Zaļā Brīvība" kodulehelt.