Seepärast võivad seened kõhuvalu põhjustada

Tervis • 09 August, 2018
Kas seened on tervislikud? Ja mispärast on nii, et mõnel inimesel hakkab seentest kõht valutama?
 

Seened sisaldavad vitamiine, kas pole nii?

Kukeseened, lehter-kukeseened, kivipuravikud, mustad torbikseened, timpnarmikud... Mets on täis imelisi söögiseeni! Need sisaldavad väikestes kogustes valku, teatud mineraalaineid ning D-vitamiini, mida me muidu saame rasvase kala ja päikese kaudu. Seened sisaldavad väga palju D-vitamiini. Aga kuna me sööme suhteliselt vähe seeni ning peamiselt sügisel, siis me ei saa D-vitamiini puhul sõltuda seentest. Soovitus! Õpi eristama söödavaid ja mürgiseid seeni

Seen saab oma toitained mullast

See, mida me korjame ja sööme, on nn viljakeha. Kuid seen on sellest palju suurem; igal viljakehal on maa all pikkade niitide võrgustik (mütseel), mis saab toitaineid maa seest. Kui mullas on palju kasulikke mineraale, siis saab ka seen palju kasulikke mineraale. Samamoodi võtab seen sisse kahjulikke aineid nagu kaadmium ja plii. Pärast Tšornobõli soovitati inimestel mitte süüa seeni nendest piirkondadest, kuhu oli langenud radioaktiivset tolmu, sest need võisid sisaldada radioaktiivset ainet tseesiumi.

Raskesti seeditavad süsivesikud

On umbes 100 000 teadaolevat seeneliiki, millest 100 on head söögiseened. Aga vaatamata sellele, et need liigitatakse söödavaks, võivad seened põhjustada kõhuvalu. Seened sisaldavad süsivesikuid, mis on haruldaselt raskesti seeditavad. Seetõttu võib teatud inimestel kõht seente söömisest valutama hakata, samamoodi nagu teatud inimestel võib kõht valutada sibula või maapirni tõttu.

Värske toit, mis vajab õiget käitlemist

Kui enesetunne on pärast seente söömist halb, võib see olla ka seetõttu, et neid pole korralikult käideldud. Seente puhul on oluline värskus, mistõttu tuleb neid õigesti säilitada, muidu need võivad rikneda. Seentel on vaja õhku, nii et kasuta korjamisel kindlasti korvi ja mitte kilekotti. Ja hoolitse seente eest kohe, kui metsast koju jõuad.

Ka valmistusmeetod on oluline

Vaata, et sa seeni korralikult valmistad. Kui seened on toored või piiripealsed, siis võib nende seedimine kehale raskem olla.


Populaarsed artiklid