Aran Farming – ülikooli lõpuprojektist Eesti jaekaubandusele värsket marja tootvaks farmiks

Kohalik Toit • 13 August, 2021
Lõuna-Eesti kuplite vahelt jõuavad Rimi lettidele imemaitsvad maasikad ja vaarikad.

Eriline on ka side Aran Farmingu ja Rimi vahel – Aran Farmingu jaoks oli Rimi esimene partner jaekaubanduses. Küsisime marjafarmi peremehelt Paavo Otsuselt kolm küsimust, et teada saada, mille kallal ta igapäevaselt askeldab.

Millal ja kuidas sai alguse Aran Farming?

Aran Farmingu lugu sai alguse 10 aastat tagasi. Kõik algas ühest ülikooli lõpuprojektist, millest selgus, et Eestist on puudu üks farm, mis võiks pakkuda jaekaubandusele värsket marja ja seda iga ilmaga.

Mis teeb Aran Farmingu eriliseks?

Olime Eestis esimesed, kes asusid kasvuhoonetes marju kasvatama. Tänu kiletunnelitele suudame marju korjata iga ilmaga, isegi vihmaga ning sellest lähtuvalt suudame tagada ka jaekaubandusele jätkusuutliku tarneahela. Marjafarmile lisab innovaatilisust veel see, et osa maasikatest kasvab kasvulavadel ehk maast meetri kõrgusel – nii on lihtsam marju korjata ja kontrollida.

Kas ja kuidas rakendate marjakasvatuses keskkonnasõbralikkust?

Kiletunnelite olemasolu on üks näide keskkonnasõbralikkusest. Vihmase ilma korral läheb mari üldjuhul hallitama ning seda peab taimekaitsega töötlema, et ta mädanema ei läheks. Tänu sellele, et marjad kasvavad kiletunnelites, vähendame me ka pestitsiitide kasutamist ning üleüldiselt üritame me aasta-aastalt järjest vähem taimekaitsevahendeid kasutada.

Vaata ka, kuidas marju erinevates maitsvates retseptides kasutada:

Kamavaht vaarika toormoosi ja kamašokolaadiga

Kohupiima leivatort vaarikate ja valge šokolaadiga

Kohupiima leivatort vaarikate ja valge šokolaadiga

Roosa smuuti vaarikate ja värske peediga

Maasika mannavaht krõbeda müsliga

Maasika smuutikauss ja veganjäätis


Populaarsed artiklid