Ajakiri Toit&Trend
Elustiiliajakiri

5 nippi ürtide kasutamiseks

Toit&Trend • 10 Juuli, 2019
Kas tead, et võõrsilt pärit maitsetaimed võivad väga hästi klappida mõne põlise Eesti roaga.

Tee ise ürdikimp

Prantslaste puljongitele, suppidele ja hautistele annab maitset bouquet garni – nööriga kokku seotud või õhukesse riidesse mässitud ürdikimp, mis pärast keetmist välja võetakse. Kindlat koostist ürdikimbul pole, kuid kindlasti peavad seal olema tüümian, loorber ja petersell. Mõnikord lisatakse basiiliku- või rosmariinioks, estragon, aedharakputk vm.

Külmadesse roogadesse pane ürte rohkem

Keetmisel ja küpsetamisel pääsevad ürtide eeterlikud õlid intensiivsemalt mõjule, kuid nende maitse ja lõhn hajuvad kiiresti. Seepärast lisatakse värsked ürdid kuumadele roogadele kõige viimasena, enne lauale andmist. Külmroogades peaks andma ürtidele rohkem aega mõjuda. Külmas eralduvad maitse ja aroomi aeglasemalt ning pole nii intensiivsed, seepärast võib külmadesse roogadesse panna ürte ohtramalt.

Peenesta ürdid

Peenesta värsked ürdid kääride või terava noaga, kuivatatud ürdid hõõru pihu vahel peeneks. Üks supilusikatäis värskeid ürte on võrdne ühe teelusikatäie kuivatatud ürtide või 1/5–2/5 teelusikatäie jahvatatud ürtidega.

Kausta ära ürtide puitumata varreosad

Kasuta ära ka ürtide puitumata varreosad, lisades neid suppidele ja hautistele.

Kuivata ülejääk

Kui värskeid ürte ei jõua korraga ära tarbida, võib ülejäägi kuivatada. Kõige lihtsam on seda teha praeahju järelkuumuses (mitte üle 60 kraadi) või radiaatoril. Värskeid ürte võib ka külmutada: pane need jääkuubikualusele ja vala peale vesi või puljong.


Populaarsed artiklid