Lihtne reegel on süüa kolm korda päevas ning iga päev samal kellaajal. “Hommikusöök võta endale, lõunasöök jaga sõbraga ja õhtusöök jäta vaenlasele”. Kahjuks on tänapäeval välja kujunenud tõsiasi, aga antud vanasõna on pööratud tagurpidi - kõige enam tarbitakse toitu õhtul ja tihti liiga lähedal magamaminekule.
Miks süüa regulaarselt kolm korda päevas samadel kellaaegadel?
Üks peamine põhjus on hoida veresuhkurt stabiilsena. Kui veresuhkur on madal, on selle väga hea indikaator ärrituvuse kasvamine, nö ’’halb tuju’’ mis ei ole meeldiv ei endale ega lähedastele. Samuti soodustab regulaarne söömine ainevahetuse tööd, hormoonide tasakaalu ning ei koorma üle seedeelundkonna tööd. Hea söögikordade rutiin hoiab ka hammaste tervist.
Mitu korda ja kui tihti?
Soovituslik on süüa kolm korda päevas ja eelistatavalt 2 kuni 4 tundi iga toidukorra vahel. Kui päev kisub pikaks, siis ei tähenda, et viimane toidukord on kell kolm päeval ja edasi tuleb nälgida. Sel juhul tuleks jälgida sama reeglit - jäta toidukordade vahele 2 kuni 4 tundi ning enne magama minekut ära söö vähemalt 3 kuni 4 tundi. Pidev näksimine koormab seedeelundkonna tööd ning võib põhjustada puhitustunnet, gaase ja muid ebameeldivusi, nt kaalutõusu. Ka ei aita see kaasa hammaste seisule ning soodustab hambaaukude teket.
Hommiku-, lõuna- ja õhtusöök ning magamaminek.
Hommikusöök ja lõunasöök peaksid olema suuremad kui õhtusöök. Samuti tuleks tarbida suurem osa süsivesikutest ära hommiku- ja lõunasöögiga. Õhtul peaks tarbima rohkem valku ja kvaliteetseid rasvu, trüptofaani rikkaid toiduaineid, mis soodustavad und, nagu juust, banaan ja kaunviljad. Nagu eelnevat mainitud tuleks viimane toidukord süüa minimaalselt 3-4 tundi enne magamaminekut. Kui süüa liiga lähedal magamaminekule, siis keha tegeleb öösel hoopis seedimisega ega puhka korralikult välja.
Loe veel Katri artikleid, mis soodustavad ilusat ja tervislikku elu: