Rimi toitumisnõustaja Katri Merisalu rõhutab, et inimesed peaksid sööma C-vitamiini rohkeid toite kogu aeg, mitte ainult viiruste ajal – nimelt ei suuda meie organism C-vitamiini ise sünteesida. Eriti hoolikalt peaksid C-vitamiini tarbima rasedad naised, imetavad emad ning suitsetajad.
„C-vitamiin mängib olulist rolli paljudes inimesega toimuvates füsioloogilistes protsessides,“ lausus Katri Merisalu. „Näiteks vajame me C-vitamiini aju normaalseks funktsioneerimiseks. C-vitamiin toimib ka efektiivse antioksüdandina, mis aitab võidelda vabade radikaalide põhjustatud oksüdatiivse stressi vastu. Oksüdatiivne stress võib tekitada selliseid haigusi nagu vähktõbi, südame-veresoonkonna haigused, diabeet ja närvisüsteemi kahjustavad haigused,“ rääkis ta.
„Seda vitamiini läheb organismil vaja samuti kollageeni sünteesiks, mis aitab kaasa haavade paranemisele ning hoida meie naha, luude, hammaste, kõõluste ja kõhrede head tervist. Kollageen omakorda aitab säilitada arterite tugevat struktuuri ning hoiab naha pringi ja noorena,“ selgitas Katri Merisalu.
Toitumisnõustaja lisab, et järjepidev C-vitamiini rikaste viljade söömine tõstab organismi vastupanuvõimet infektsioonhaiguste ja põletike suhtes. „C-vitamiin on aitab paremini toime tulla ka üleliigse stressi ja väsimusega,“ märkis Merisalu.
Parimateks C-vitamiini allikateks on kõik värske puu- ja köögiviljad, marjad, rohelised ürdid – eesotsas kibuvits, astelpaju, paprika, mustad sõstrad, maasikad, kaalikas, tsitruselised, kapsas, lillkapsas, tomat, brokoli, lehtkapsas, passionvili, petersell, värske koorega kartul (aurutatud), melon, papaia, tšilli, kiivid, inkamarjad.
C-vitamiini puudusest annavad märku:
- Väsimus, kurnatus, kergesti ärrituvus
- Sageli esinevad infektsioonhaigused
- Rauavaegusaneemia
- Isutus
- Kergesti tekkivad sinikad
- Skorbuut ehk C-vitamiini defitsiit
- Aeglaselt paranevad haavad
- Veritsevad igemed
- Seletamatu kaalutõus
- Madal immuunsus