Katri Merisalu
Toitumisnõustaja

Kas ja kuidas suurendada oma nädalast taimse toidu tarbimist?

Tervis • 04 Oktoober, 2022
Paljud Eesti inimesed katavad oma söögilaua igapäevaselt liigse lihatoidu, kuid piinlikult väheste köögiviljadega.

Keskmine Eesti mees tarbib päevas liha ligikaudu 2 korda rohkem soovituslikust kogusest. Samas on see teada-tuntud tõde, et liha liigset tarbimist seostatakse südame ja veresoonkonna haiguste, teist tüüpi diabeedi ja soolevähi suurenenud tekkeriskiga. Täpselt sama efekti annavad ka töödeldud lihatooted, kus aga lisanduvad veel suur soolakogus ning tavaliselt ka rasv. Kui oled mõelnud, et sooviksid vähendada liha- ja piimatoodete kogust oma toidulaual ning suurendada taimset toitu, siis sellest artiklist leiad paar head soovitust, et teha seda targalt ning tervislikult.

Mõtle oma toidukorrad läbi

Kuna valk, mis on lihas tugevalt esindatud, sisaldab endas kehale hädavajalikke aminohappeid, siis peavad olema taimetoitlased ning veganid väga teadlikud, kuidas enda einet kokku panna nii, et neil miskist vajalikust puudu ei jääks. Seetõttu on soovitatav kombineerida kaunviljad täisteratoodetega (nt oad/herned täisterariisiga), et oleks võimalus omastada kõik asendamatud aminohapped. Ära kindlasti eelista poes müüdavaid töödeldud vegantooteid (nt liha imiteerivaid taimseid tooteid, valgupulbreid jne). Valmista oma toit kodus, sest nii saad seda teha oma maitse järgi, värsketest toorainetest ning mis kõige olulisem - kõik mineraalained ning vitamiinid jäävad toitu, mis poekaubal tugeval töötlemisel hävinevad. Uuri retsepte näiteks Rimi blogist või retseptide kogumikust.

Alusta aeglaselt!

Kui oled harjunud iga päev sööma loomseid tooteid, siis ei ole ju loogiline, et vähendad liha või piimatoodete tarbimist päeva pealt miinimumi. Alusta näiteks ühe taimse või vegan päevaga nädalas. Samuti võid proovida loobuda loomsest toorainest argipäevadel hommiku- ja õhtusööki süües. Ole hoolas jälgima, et sa päeva jooksul liiga vähe energiat ei tarbiks, sest taimsest toidust saadavad energiahulgad on enamjaolt väiksemad, kui mitmekülgsest segatoidust saadavad. Kui keha ei saa piisavalt energiat ning vajalikus koguses toitaineid, siis võib see viia ebatervisliku kaalulanguseni või isude tekkeni.

Küsi abi!

Kui tunned, et taimse toidu maailm on Sinu jaoks võõras ja teadmisi selles vallas võiks olla veelgi rohkem, siis pöördu kindlasti mõne toitumisalase spetsialisti või professionaali poole. Konsulteerides temaga, panete koos paika individuaalsed eesmärgid ning just sinu vajaduste ning elustiiliga klappiva plaani. Spetsialist on toitumisteadust õppinud ning tema teab, kuidas saada taimsetest allikatest kätte vajalikud mineraalained, vitamiinid ning makrotoitained. Selliselt ei ole riski jääda mõne toitaine defitsiiti ning seeläbi kahjustada oma tervist. Nii saad kindel olla, et muutused toidulaual kulgevad ikka paremuse poole, ja seda kõike ilma ise muretsemata.


Populaarsed artiklid