Kuidas olla kindel, et ostukorvis on õnnelike kanade munad?

Tervis • 09 August, 2018
Alles hiljuti tegime lubaduse, et 2025. aastaks enam puurikanade mune meie letilt ei leia. Suur samm puuri- ja õrrekanade eestkosteks on ka munamärgistuse tundmine. Et tõsta inimeste teadlikkust ning juhtida tähelepanu ostuvaliku ning loomade heaolu seotusele, selgitame, mis vahe on erinevatel viisidel peetavate kanade munadel.

Kuidas teha vahet ja mida tähendavad numbrid kanamunadel?

Lähemal vaatlusel on kanamunadele trükitud koodid, mille esimene number tähendab lindude pidamisviisi.

Nendeks on:

  • 0 – mahepõllumajanduslik tootmine
  • 1 – vabalt peetavate kanade munad
  • 2 – õrrekanade munad
  • 3 – puuris peetavate kanade munad

Järgnevad tootja riigi kood (näiteks EE – Eesti, LV – Läti, LT – Leedu) ja PRIA-s registreeritud ning registrisse kantud viiekohaline ettevõtte eraldusnumber.

Kuidas erinevad puuri-, õrre- ja vabapidamisel kanad üksteisest?

Nagu nimigi ütleb, elavad puurikanad kitsas puuris, eluasemeks tihti väiksem pind kui A4 suurune printeripaber. Liigiomaseks käitumiseks, nagu näiteks jooksmiseks või tiibade sirutamiseks puurikanadel sageli ruumi ei ole. Kitsaste elutingimuste tõttu võib lindudel tekkida stress, mistõttu on suur tõenäosus, et koos elavad kanad hakkavad üksteist nokkima ning võivad sealjuures end vigastada. Seetõttu on levinud praktika, et nokkimise ärahoidmiseks lõigatakse kasvatustes lindude nokkasid lühemaks. Samuti manustatakse lindudele tihti antibiootikume ja teisi ravimeid.

Kuigi õrrekanadel on ruumi rohkem - nende elutingimuste hulka kuuluvad pesa ning õrs, ei võimalda need kanadel täisväärtuslikku elu elada ehk vabalt ringi liikuda, joosta või tiibu sirutada. Kanade pidamise praktika on sama, mis puurikanadel.

Vabapidamisel kanad omavad pesa ning õrt ning saavad liikuda aiaga piiratud alas, kus neil on võimalik minna-tulla siis, kui ise soovivad.

Mahekanad on need, keda toidetakse vaid mahetoiduga ja on vabad antibiootikumidest ning teistest ravimitest. Lindude nokkasid ei kärbita, kanad saavad vabalt ringi liikuda ja tegutseda loomuomaselt.

Soovime, et meie klient oleks linnupidamise viisidest teadlik, oskaks kanamunade märgistamisega arvestada, mõistaks meie sõnastatud lubadust ning oleks nutikam tarbija.


Populaarsed artiklid