Katri Merisalu
Toitumisnõustaja

Kui kasulik on tüümian? Kolm fakti, mida võiksid teada

Tervis • 22 Jaanuar, 2018
Vana-Kreekas kasutati tüümianiusutalitustel, Karl Suur kasvatas seda oma aedades ning keskajal oli see taim julguse sümboliks. 

Tüümiani ehk eesti keeli aed-liivatee ladinakeelne nimi on tuletatud sõnast eluhingus. See taim on hästi lõhnav ning ilusate lillade õitega maitse- ja ravimtaim, mis kasvab edukalt Eestimaa pinnal, olles üheks mesilaste lemmikmeetaimeks.

Tüümian sisaldab värske taimena eeterlikke õlisid 0.3-0.5%. Tüümiani eeterlik õli on tugevalt antiseptiline ja anti-reumaatiline; viiruste, seente ning parasiitide vastane. Tüümianis on mitmeid inimesele vajalikke mineraale nagu kaalium, raud, kaltsium, mangaan ja magneesium. Vitamiinidest leidub tüümianis foolhapet, A- ja C-vitamiine. See roheline ürt on väga kasulik ka immuunsussüsteemi tugevdamisel.

Tüümian leevendab köha

Tüümian sisaldab sellist komponenti nagu tümool, mis on tugeva antiseptilise toimega. Aed-liivateed kasutataks enim valusa kurgu, köha ning hingamisteede katarride leevendamiseks. Tümooli reageerimisvõimet testiti 120 erineva bakteritüvega, mis kuulusid hingamisteede, suuõõne või urogenitaaltrakti haigustele. Testi tulemused näitasid, et tüümianilt kogutud õli reageeris tugevalt kõigi 120 bakteritüve ning isegi antibiootikum-resistentsete tüvede vastu.

Tüümian aitab ära hoida toidumürgitust

Tüümianil on tugev võime tappa mikroorganisme, mis võivad põhjustada toidu saastumist ja riknemist. Aed-liivatees sisalduvad eeterlikud õlid suudavad puhastada salatilehti või teisi tooreid köögivilju, mis on nakatunud näiteks Shigella bakteritega. Need bakterid võivad põhjustada shigelloosi ehk väga tugevat kõhulahtisust ja soolekahjustust. Et ära hoida toidumürgitusi ja teisi toidust tekkivaid haigusi, on soovituslik pesta köögiviljad ja salatilehed puhtaks veelahusega, kus on 1% tüümianiõli või lisada tüümianilehti värsketele salatitele.

Tüümian tõstab meeleolu ja peletab stressi

Tüümiani eeterlikke õlisid kasutatakse aroomiteraapias tuju tõstmiseks. Teadlased kinnitavad, et seda põhjustab tüümianis sisalduv karvakrool. Nimelt on tõestatud, et järjepidev karvakrooli tarbimine, näiteks 7 päeva järjest, tõstab dopamiini ja serotoniini taset nii prefrontaalses ajukoores kui hipokampuses. Regulaarne tüümiani kasutamine toidutegemisel mõjutab meie meeleolu ja parandab heaolu.


Populaarsed artiklid