Katri Merisalu
Toitumisnõustaja

Kui kasulik on piparmünt? Neli fakti!

Tervis • 18 Jaanuar, 2018
Piparmünt on populaarne maitse- ja ravimtaim, mida leidub metsikult kasvamas nii looduses kui kultuurina koduaedades ning mida kasutatakse juba sajandeid.

Mündiliste perekond on väga suur ja teadaolevalt on maailmas vähemalt 25 erinevat mündisort. Juba Egiptuse püramiididest on leitud piparmündi kasutamise jälgi, mis viivad tagasi aastasse 1600 eKr. Iidsetel aegadel oli mõnes maailma paigas münt nii kuldaväärt, et seda kasutati lausa kaupade eest tasumisel.

Piparmünt sisaldab väärtuslikke toitaineid

Väga oluliseks peetakse piparmünditaimes leiduvaid ja talle iseloomulikku lõhna andvaid eeterlike õlisid, mida on kõige rohkem enne õitsemise algust: lehtedes kuni 3% ja õites koguni kuni 6%. Põhiosa moodustavad mentool (40%-70%) ja mentoon (10%-25%). Veel leidub piparmündis triterpeene, hesperiidini, betaiini, flavonoide, parkaineid (6-12%), ursool- ja oleanoolhapet ja A-provitamiini, karotiini. Värskes mündis leidub ka C-vitamiini. Mõnevõrra võib piparmünditaim sisaldada ka mineraale nagu vaske ja mangaani.

Piparmünt leevendab seedehäireid

Piparmündil on organismi rahustav toime. Piparmünditeed kasutatakse rahvameditsiinis peavalu ja iivelduse leevendajana, samuti menstruatsioonivalude, stressi, ärevuse ja unetuse vastu. Jahtunud piparmünditee on kasulik neile, keda kimbutavad kõhuprobleemid: kõhulahtisus, gaasid ja puhitustunne kui ka mao ülihappesus. Piparmündil on silelihastele lõõgastav ja soolegaaside teket pidurdav toime.

Hea on piparmünditeed juua sapi- ja maksapõletiku korral, sest piparmünt suurendab sapi eritust. Piparmündiõli kapsleid soovitatakse ärritunud soole sündroomi puhul – kapslid leevendavad oluliselt sündroomiga kaasas käivaid vaevusi ning aitavad seeläbi tõsta haige elukvaliteeti.

Piparmündist on kasu külmetushaiguste korral

Tänu sellele, et piparmünt sisaldab vägevas koguses eeterlike õlisid, on sellest kasu külmetushaiguste puhul ja immuunsüsteemi toetamisel. Piparmünditaimel on antiseptiline, valuvaigistav, puhastav ja põletikuvastane toime. Sellepärast on seda tihtipeale kasutatud hingamisteede põletike korral. Üks kahest peamisest aktiivainest piparmündis on mentool, see on aine, mida kasutatakse ravimitööstuses ka paljude külmetus- ja köharavimite koostises.

Piparmünt rahustab keha ja meelt

Aroomiteraapias on piparmünt tõeliselt au sees. Piparmündis leiduv mentool on väga populaarne koostisosa sellistes südameravimites nagu validool, valokordiin ja südametilgad. Seda seetõttu, et mentool on südame-, aju- ja kopsuveresoonte reflektoorne laiendaja. Tänu mentoolile tugevdab piparmünt südametegevust, veresooni ja vereringet.


Populaarsed artiklid