Järgnev artikkel tutvustab miks kinoa söömisest võib olla kasu südame tervise toetamiseks.
Hea kiudainete sisaldus
Kinoas leidub heas koguses kiudaineid, mis toetab südame tervist. Kiudained viivad kehast välja üle liigset kolesterooli, mis aitab alandada kõrget kolesteroolitaset. Piisav kiudainete söömine on seotud südamehaiguste riski vähenemisega ja aitab alandada vererõhku.
Kinoa sisaldab südame terviseks olulisi mineraale
Mineraalidest leidub 100 grammis keedetud kinoas järgmisi südame tervisele tähtsaid komponente: raud, magneesium, fosfor, mangaan, tsink, vask, kaalium, kaltsium. Magneesium aitab reguleerida lihaste ja närvide, sealhulgas südamelihase funktsiooni. Samuti aitab see kontrollida vererõhku, mis on oluline südame tervise jaoks. Piisav magneesiumi tarbimine on seotud madalama riskiga haigestuda II tüübi diabeeti ja südame veresoonkonna haigustesse. Kaaliumi piisav tarbimine võib vähendada insuldi ja südamehaiguste riski, sest mängib olulist rolli tervisliku vererõhu taseme säilitamisel. Fosforit vajab keha, et reguleerida lihaste tööd ja kaltsiumi, et reguleerida vererõhku ja kolesterooli. Vask aitab hoida veresoonte tervist ja toimib kehas ka kui antioksüdant, mis vähendab rakkude ja kudede kahjustusi.
Kinoa on ideaalne taimse valgu allikas
Kinoa on tähelepanuvääriv oma aminohapete sisalduse tõttu, sest selle taime seemned sisaldavad kõiki 9 asendamatut aminohapet. Neid meie keha ise ei oska sünteesida ja seetõttu on oluline need kätte saada toidust mida sööme. Selline aminohapete profiil teeb kinoast ideaalse taimse valgu allika ja sobib seega hästi regulaarseks toiduks taimetoitlastele, veganitele ja kõikidele neile kes soovivad loomsete saaduste hulka enda toidumenüüs vähendada. Olgu selleks siis tervislikud põhjused või soov jätkusuutlikumat eluviisi viljeleda. Kõrge taimse valgu sisaldusega toitumine on seostatud väiksema südame veresoonkonna haiguste riskiga.
Kinoa arvestatakse ‘’täistera’’ hulka
Toitumisspetsialistid loevad kinoa täistera teraviljade hulka tema toiteväärtuse ja valmistamise tõttu, kuid hea on teada, et botaaniliselt ei ole kinoa teravili vaid hoopis pseudo-teravili. Täisteratooted hoiavad kõhu kauem täis, seda suuresti tänu täisteras leiduvatele kiudainetele, taimsele valgule ja mineraalidele-vitamiinidele. Täisteratoidud ei tõsta pärast söömist drastiliselt veresuhkrut, kuna sisaldavad aeglaselt imenduvaid süsivesikuid. Tänu sellele jäävad ära ka ebameeldivad tujukõikumised, mis on tingitud veresuhkru liigsest kõikumisest ja sellega kaasnevast unisusest.
Hea teada! Oluline on välja tuua, et kinoa sisaldab ka anti-toitaineid nagu: saponiine, tanniine ja fütiinhapet. Need võivad mõjutada kehas raua ja magneesiumi imendumist. Kui kinoad enne keetmist loputada, leotada või idandada saab aga vähendada anti-toitainete sisaldust ja nende mõju mineraalide omastamisele.
Kinoas on ka üsna kõrge oksalaatide sisaldus. See võib põhjustada muret, kui teil on probleem neerukivide esinemisega, sest oksalaadid võivad seda seisundit soodustada.
Loe ka teisi artikleid, mis räägivad lähemalt kinoa kasulikkusest:
Mis on kinoa ja missuguseid toitaineid sisaldab?
Kinoa söömine toetab soolestiku tervist