Katri Merisalu
Toitumisnõustaja

Papaia aitab hoida südame terve

Puuviljad • 04 Aprill, 2019
Papaia on hinnatud oma erilise maitse ning tervisele kasulike omaduste poolest.

Papaia (Carica papaya) on puuvili ning pärit Mehhikost. Tänapäeval kasvatatakse papaiat paljudes troopilistes ja subtroopilistes piirkondades. 100 grammis toores puuviljas on umbes 92% süsivesikuid, sealhulgas ka mikrobioota jaoks vajalikke kiudaineid. Papaias leidub taimset valku 5% ning rasvasid 3%.

Papaia sisaldab vitamiine

Papaia sisaldab tervisele vajalikke vitamiine, mis toimivad ka antioksüdantidena.

Kõige rohkem on papaias C- ja A- vitamiini. Inimese keha ei suuda C-vitamiini ise sünteesida, seetõttu on oluline jälgida, et meie igapäevases toidumenüüs oleks seda vitamiini piisavalt. C-vitamiin on efektiivne antioksüdant, mis aitab võidelda vabade radikaalide põhjustatud oksüdatiivse stressi vastu. Oksüdatiivne stress võib põhjustada või süvendada selliseid haigusi nagu vähktõbi, südame-veresoonkonnahaigused, diabeet ja närvisüsteemi kahjustavad haigused (Alzheimeri ja Parkinsoni tõbi). Samuti mängib C- vitamiin olulist rolli kollageeni sünteesimisel. Kollageen aitab kaasa haavade paranemisele ja piltlikult öeldes mõjub nagu liim, mis hoiab koos kõõluseid, sidemeid, luid ja veresooni. A-vitamiini kasutab inimese keha antioksüdantseks regulatsiooniks ja organismi rakkude kasvuks ning arenguks. Veel leidub papaias K- ja E-vitamiini. E-vitamiin pidurdab rakkude vananemist ning K-vitamiin on vajalik vere hüübe tekkeks.

Eriti hoolikalt peaksid C-vitamiini sisaldust oma menüüs jälgima rasedad, rinnaga toitvad emad ning samuti suitsetajad.

Papaia söömine toetab südame tervist

Mineraalidest leidub papaias heas koguses kaaliumi ja magneesiumi, mida meie keha vajab iga päev südameveresoonkonna tööks. Teadlased on kindlaks teinud, et vähene kaaliumitarbimine võib esile kutsuda naatriumi peetust ning vererõhu tõusu. Kaaliumirikas toitumine seevastu aga mõjub hästi südame-veresoonkonnahaiguste ennetamisel. Papaia sisaldab ka teist südame tervisele olulist mineraali – magneesiumi, mida läheb vaja, et tagada hea vereringe, normaalne närvitalitlus ning süsivesikute, rasvade ja aminohapete normaalne ainevahetus. Veel leidub selles maitsvas troopilises puuviljas kaltsiumi, mis on vajalik komponent, et tagada sujuv lihaste töö ja närviimpulsside edasikandumine.

Teaduslikud uuringud on tõestanud, et C-vitamiini igapäevane tarbimine langetab märkimisväärselt südameinfarkti ja insuldi riski, kolesteroolitaset ning vererõhku.

Papaia turgutab seedimist

Papaia on teada-tuntud seedimist parandav puuvili! Papaia sisaldab erilist komponenti nimega papaiin, mis on proteolüütiline ensüüm ja väga efektiivne valkude lõhkumisel ehk sellest on kasu valkude seedimisel. Papaias on rohkelt kasulikke kiudaineid ja vett, mis omakorda tagab korrapärase seedimise ning kiire ainevahetuse.

80 grammi värsket papaiat võrdub 1 puuvilja portsjoniga. Iga päev tuleks aga toiduga saada minimaalselt 5 köögivilja/puuvilja/marja portsjonit.

Populaarsed artiklid