Katri Merisalu
Toitumisnõustaja

Imeline draakonivili

Tervis • 06 Aprill, 2021
Draakonivili on pärit Lõuna- ja Kesk-Ameerikast. Draakoniviljapuu on kaktus, mis kasvab troopilises kliimavöötmes ja õitseb öösel, näidates ainult siis oma erilisi valgeid õisi.

Oma väljanägemiselt on draakonivili punakas-roosa või kollane, tema viljaliha on kas valge või lilla, seemned aga musta värvi. Draakonivilja maitse meenutab kiivi, pirni ja arbuusi maitsekooslust.

☞ Juhul, kui proovid draakonivilja esimest korda, siis tea, et vilja koor ei ole söödav, kuid sisemus on magus ja kreemjas. Lõika vili noaga pooleks ja söö sisu ära lusikaga.

Mis toitaineid draakonivili sisaldab?

Draakonivili sisaldab erinevaid antioksüdante, kiudaineid, taimset valku ning vähe kaloreid, sobides hästi tasakaalustatud toitumise juurde. Vitamiinidest võib leida draakoniviljas enim just C-ja A-vitamiini, väiksemas koguses ka mõnda B-grupi vitamiini. Mineraalidest on esindatud magneesium, fosfor, kaalium, kaltsium, vask, tsink ja raud. Taimed omastavad mineraalaineid mullast, seetõttu sõltuvad mineraalainete kogused kasvupinnasest ja väetamisest.

Draakonivili sisaldab heas koguses C-vitamiini

Evolutsiooni käigus on inimene kaotanud võime sünteesida C-vitamiini endogeenselt ehk organismisiseselt, seega peame hoolitsema selle eest, et saame selle vitamiini kätte toidust, mida sööme. C-vitamiini igapäevane hoolas tarbimine langetab märkimisväärselt infarkti- ja insuldiriski, kolesteroolitaset ning vererõhku. C-vitamiin mängib olulist rolli, et aju saaks efektiivselt funktsioneerida ja toetab meie immuunsüsteemi vastupanuvõimet. Veel on C-vitamiin oluline komponent kollageeni sünteesiks. Kollageen omakorda aitab säilitada arterite tugevat struktuuri ning hoiab naha pringi ja noorena.

 • C-vitamiin aitab paremini toime tulla üleliigse stressi ja väsimusega.
 • Suitsetajatel on võrreldes teistega suurem C-vitamiini vajadus.
 • Samuti vajavad suuremaid koguseid rasedad ja imetavad emad. Ebapiisav C-vitamiini tarvitamine raseduse ajal võib kahjustada loote aju arengut.

Draakonivili sisaldab magneesiumi

Magneesium on neljas kõige levinum mineraal inimkehas ja hädavajalik kõikide rakkude ning üle 300 ensüümi töö tagamiseks. Magneesium vastutab inimese organismis väga paljude füsioloogiliste ülesannete ja keemiliste protsesside eest.

Milleks on organismile vaja magneesiumi?

 • Toetab hormoonide tootmist.
 • Tagab süsivesikute, valkude, lipiidide ja nukleiinhapete normaalse ainevahetuse
 • Aitab verel hüübida.
 • Lõõgastab veresooni ja on oluline südamelihase häireteta tööks, vähendab trombide teket.
 • On tarvilik luukoe vajaliku tiheduse tagamiseks ja kaltsiumi imendumiseks organismis.
 • Toetab närvide ja lihaste koostööd ning normaalset närvitalitlust.
 • On vajalik geeniregulatsiooniks.
 • Aitab organismil kohaneda külmaga.

Draakonivili mõjub seedimisele hästi

Draakonivili sisaldab kiudaineid, mis hoiavad seedimise korras, aitavad ennetada südamehaigusi ja II tüüpi diabeeti ehk suhkruhaigust. Kiudainete regulaarne söömine taltsutab söögiisu ja hoiab kõhu kauem täis, samuti aitavad kiudained veresuhkrut stabiliseerida. Kui tarbida piisavalt kiudaineid, siis saab organism ka piisavalt vajalikke vitamiine ning mineraale, sest toidud, mis on rikkad kiudainete poolest, on rikkad samuti vitamiinide ja mineraalide poolest.

Jämesooles elavad mikroorganismid on võimelised kiudaineid osaliselt lõhustama. Kiudained on toiduks seedetrakti mikroobidele. Neil mikroobidel on oluline roll inimese organismi kaitsevõime tagamisel. Väidetavalt sõltub umbes 70% meie immuunsüsteemist just mikrobioomist, mis on soolestikus elavate mikroorganismide ökosüsteem.


Populaarsed artiklid