Katri Merisalu
Toitumisnõustaja

Granaatõun - maitsev ning kasulik!

Puuviljad • 13 Märts, 2018
Granaatõuna võib pidada üheks vanimaks puuviljaks, kuna esimesed vihjed granaatõuna kasvatamise kohta pärinevad ajast 800eKr-500pKr.

Vana-Roomas oli granaatõun viljakuse, kevade ja noorenemise sümbol. Vana-Kreekas aga armastuse, abielu ja viljakuse sümbol.

Granaatõunal on muljetavaldav toitainete sisaldus. See puuvili sisaldab mitmeid B-grupi vitamiine, K-,C-,E- vitamiini, kaltsiumi, rauda, magneesiumi, fosforit, kaaliumi, tsinki, vaske, mangaani, seleeni, kiudaineid ja valku.

Granaatõun aitab ennetada südame-veresoonkonna haigusi

Teaduslikud uuringud on tõestanud, et regulaarne granaatõunaseemnete söömine ja -mahla joomine aitab ennetada südame-veresoonkonna haigusi.

Granaatõun sisaldab tugevaid antioksüdante, mida on leitud ainult selles puuviljas. Need antioksüdandid mõjuvad positiivselt vererõhule, kolesteroolile ja kaitsevad „halva’’ kolesterooli oksüdatiivsete kahjustuste eest.

Granaatõun mõjub mälule hästi

Mõned teadlased väidavad, et regulaarne granaatõuna tarbimine tuleb kasuks mälule ja võib ennetada Alzheimeri tõbe. Uuring, kus vaadeldi granaatõunamahla mõju visuaalsele ja verbaalsele mälule, kinnitas seda fakti.

Nimelt, kui päevas juua 237ml granaatõunamahla 4 nädalat järjest, on mälu paranemine tõepoolest märgatav – selle põhjuseks on granaatõunas sisalduvad erilised antioksüdandid.

Võib aidata ennetada vähki haigestumist. Mitmetes kliinilistes uuringutes on leitud, et granaatõuna ekstraktil on võime aeglustada vähirakkude paljunemist ja mõnedel juhtudel lausa hävitada vähirakke. Teadlased on teinud sellelaadseid positiivseid avastusi just eesnäärme- ja rinnavähi ravimisel.

Soodustab seedimist

Granaatõun sisaldab heas koguses kiudained. Kui süüa ära terve granaatõun, siis annab see umbes 45% päevasest vajalikust kiudainete kogusest.

Kiudained on äärmiselt olulised, sest kiirendavad toidumassi edasiliikumist peensooles ja soodustavad kolesterooli väljaviimist organismist. Samuti aeglustuvad kiudained glükoosi imendumist, aidates vältida veresuhkru taseme liiga kiiret tõusu ja ennetades mõningaid vähivorme, südame-veresoonkonnahaigusi ja II tüübi diabeeti.

Aitab tugevdada immuunsüsteemi

Immuunsus on organismi kaitsemehhanism ehk süsteem, mis kaitseb inimese keha väliskeskkonna mõjude ja organismi jõudnud haigustekitajate eest. Tänu sellele, et granaatõun sisaldab ainulaadseid antioksüdante ja hulganisti C-vitamiini, on sellest kasu ka immuunsüsteemile.

Samuti on granaatõunal põletikuvastane toime ja see aitab leevendada ebameeldivat valuselliste haiguste puhul nagu osteaortoos ja reumatoidartriit.


Populaarsed artiklid