Talu Toidab
Eesti talud ja väiketootjad

Mahesõpradele tuntud Tammejuure Mahetalu

Kohalik Toit • 27 Märts, 2019
Läänemaal asuva Tammejuure Mahetalu toodangut ei pea mahesõpradele pikemalt tutvustama.

Viis aastat tagasi pälvis Läänemaal asuv Tammejuure mahetalu ökokanepiõli parima mahetoote tiitli ja kaks aastat tagasi saavutas Tammejuure talu ökorüpsiõli mahetoote konkursil teise koha. Tänavu said talu kooritud kanepiseemned „Parim talutoit 2018“ konkursil parima tervisetoote tiitli. Kõrgeim tunnustus tuli aga mahetalude konkursi esikoha näol.

Tammejuure talul on ühtekokku 600 ha maad, millest 1/3 puhkab valge mesika all, teravilja on 200, hernest 80, rüpsi 70 ja kanepit 70 hektarit. Talu tegemistes löövad kaasa Teet ja Anita Kuusema, nende lapsed ja kaks abitöölist.

Ligi 20 aastat maheviljelusega tegelenud talus on katsetatud erinevaid tootmissuundi, kuid nüüdseks on loomakasvatusega lõpetatud ning keskendutakse põllukultuuride kasvatusele. Pikkade aastate jooksul on teadlikult tegeletud mullaviljakuse parandamise ja umbrohu kontrolli alla saamisega ning tulemus on põldudel ja ka saagis näha. Põllutööde eest vastutab praegu perepoeg Kaupo, kes isa kõrvalt õpitud põllumehetarkusele lisaks on omandanud põllumajanduse magistrikraadi Maaülikoolis. Pereisa Teet on talu suuremate otsustuste taga ning tema ülesandeks on tagada ka tooraine kvaliteet ja juhtida viljaterminali.

Vastrajatud töötlemishoones on piisavalt ruumi nii veskile kui ka õlipressile ja muudelegi seadmetele. Tammejuure on peamiselt küll tuntud oma kanepitoodete, eelkõige kanepiõli poolest, aga toodetakse ka rüpsiõli, tudraõli ja katsetatud on isegi mooniõliga. Uueks tooteks on kooritud kanepiseemned, mis kiiresti populaarsust kogumas. Kiviveskist tulevad eri tüüpi jahud ja manna. Talutoodete töötlemisega tegeleb peamiselt pereema Anita.

Turundusharidusega vanim tütar Karin vastutab müügi, turunduse ja asjaajamise eest, poliitikat ja rahvusvahelisi suhteid õppiv tütar Kairi lööb kaasa müügitöös ja ürituste korraldamises. Pere nooremad lapsed Kaire ja Kalev teevad endale jõukohaseid töid. Koos arendatakse välja uusi tooteid ja kogutakse ideid, kuidas asju paremini teha.

Allikas: Ehtne Talutoit


Populaarsed artiklid