Ajakiri Toit&Trend
Elustiiliajakiri

Võrratu Itaalia jäätis

Magus • 01 August, 2019
Mahe koorene maitse, täiuslik konsistents, vapustavad maitsekooslused – Itaalia jäätised on maailmaklassika ja elu nauding.

Itaalia jäätist valmistatakse alati kvaliteetsetest koostisosadest: värskest piimast, tõelisest koorest, kohalikest puuviljadest, marjadest ja teistest lisanditest. Niisugune jäätis sulab õrnalt suus ja on maitsemeelele tõeline nauding. Eriti tasub esile tuua gelato’t, mille auks on Bolognas lausa avatud Gelato University. Seal õpetatakse, kuidas valmistada gelato’t puuviljadest, marjadest, šokolaadist ning vanillist, aga ka erilisematest koostisosadest, nagu oliiviõlist, juustust, basiilikust ja punasest veinist.

100 maitset

Räägitakse, et aastasadu tagasi lasid Rooma keisrid vedada Apenniinide mägedest jääd, mida maitsestati ingveri, koriandri või puuviljamahlaga. Rooma kirjanik Plinius Vanem vestab jääkeldritest, kus hoiti looduslikku jääd ja lund isegi aasta kõige kuumemal ajal. 13. sajandil tõi rännumees Marco Polo Hiinast ja idamaadest koju Veneetsiasse jäätise retsepti, ent Itaalia jäätis muutus Euroopas populaarseks siiski hiljem.

Itaalia jäätisepoodides ja -kohvikutes ajab lai jäätisevalik tõenäoliselt segadusse – külastajaid meelitatakse enam kui saja jäätisemaitsega: jasmiin, kaneel, viigimarjad, arbuus (mille seemneid asendab šokolaad), vein, ricotta ja muud, nii traditsioonilised kui ka harjumatud maitsed.

Mis on mis?

Mitte ainult jäätise maitsed, vaid ka selle maiuse liigid võivad erineda. Näiteks gelato on populaarne Itaalia käsitööjäätis, mille valmistamisel kuumutatakse massi kuni 90 kraadini ning pannakse seejärel mitmeks tunniks pastöriseerima. Sorbetto on osaliselt külmutatud jäätis, mida valmistatakse puuviljamahlast, ilma muna- või piimatooteid lisamata. Spongato on õhuline kreem, mis sulab imeliselt suus, semifreddo aga osaliselt külm ja kiiresti valmistatav jäätisemagustoit. Pezzi duri on aeglaselt sulav kõva jäätis, mida valmistatakse erilisel meetodil, cremolata aga fantastiline puuviljakreem.

Maheda konsistentsiga jäätisi valmistatakse Itaalias tavaliselt –4 ˚C juures (soojemal temperatuuril kui tavalist jäätist), sest nõnda on võimalik lisada rohkem maitseid andvaid koostisosi. Kristalliseerumise vältimiseks peab jäätist kiiresti külmutama.


Populaarsed artiklid