Katri Merisalu
Toitumisnõustaja

Kala söömine toetab tervist!

Kala ja mereannid • 08 Juuni, 2020
Tervise Arengu Instituudi 2015. aasta „Eesti toitumis- ja liikumissoovitustes“ tuuakse välja, et kala võiks süüa 2-3 korda nädalas.

Kuna kalad on erineva rasvasusega, siis tuleb arvestada ka erinevate portsjonite suurusega. Näiteks piisab selliste populaarsete rasvaste kalade nagu lõhe ja forell puhul juba 30 – 35 grammist. Tegemist on kõigest tikutopsi suurise tükiga! Kui järgida toitumisteadlaste soovitatavaid koguseid, siis kala söömine ei olegi nii kallis. Inimesed on enamasti harjunud aga 200-250grammiste või suuremate portsjonitega, mis pole üldse tasakaalustatud toitumise seisukohast vajalik.

Tagasihoidlikuma eelarve puhul tasub kindlasti kokata endale eestlaste põliseid lemmikuid, kilu ja heeringat! Väga head variandid on ka sügavkülmutatud letis olevad valged kalad.

Söö nädalas umbes 200 grammi kala (nii valget kui punast)!

  • Kala sisaldab organismile vajalikke oomega-3- rasvhappeid, mis vähendavad riski haigestuda südame-veresoonkonnahaigustesse
  • Kala on asendamatu D-vitamiini allikas, mida inimene vajab kaltsiumi omastamiseks. Samuti tugevdab piisav D-vitamiini tarvitamine immuunsüsteemi.
  • Kala on hea aminohappelise koostisega! Nimelt on just aminohapped need, millest meie organism ehitab igapäevaseks eluks väga vajalikku valku.
  • Ära karda süüa rasvast kala! Kvaliteetne rasv näiteks kala näol on äärmiselt vajalik meie füüsilisele ja vaimsele tervisele.
  • Kala sisaldab eluks vajalikke E-, B1-, B6-, B12-vitamiine, niatsiini ja mineraalained nagu kaalium, kaltsium, fosfor, seleen, jood.
  • Kala on hea joodi allikas, see mineraal on äärmiselt oluline kilpnäärme funktsioneerimiseks. Jood mängib olulist rolli ka valkude sünteesis ja väikelaste kasvu, organite ning vaimses arengus.
  • Kala söömine toetab närvisüsteemi tervist! Kalas sisalduvad oomega-3-rasvhapped parandavad kognitiivseid võimeid, mõjutavad meie meeleolu positiivsemas suunas ja aitavad ennetada depressiooni.
  • Kala söömine parandab nahaprobleeme nagu akne. Seda tänu oomega-3-rasvhapetele. Akne võib tekkida, kui organism ei saa piisavalt asendamatuid rasvhappeid. Kalas sisalduvad oomega-3-rasvhapped on võimsad põletikumediaatorite alandajad. Näiteks aitavad need rasvhapped leevendada treeningjärgset taastumist ning liigeste jäikust ja põletikulisi protsesse.

Väldi kalakonserve, samuti soola- ja suitsukala, sest need sisaldavad ülemäära palju soola.

Proovi ahjuturska kirsstomatite ja basiilikuga! Retsepti leiad siit >


Populaarsed artiklid