Valmista kodus cold brew või jääkohvi
Kui enamasti oleme harjunud külmpruulitud või jääkohvi vaid kohvikus nautima, siis tegelikult on neid jooke lihtne ka kodus valmistada. Pauligi kohvispetsialistid jagavad selleks nippe!
Esiteks teeme selgeks, mis vahe on külmpruulitud kohvil ja jääkohvil. Kui tavaliselt eraldatakse ubadest kohvi maitseosakesed kuumusega, siis külmpruuli meetodil teeb kohvi valmistamise töö pikk tõmbamisaeg. Jääkohv on aga tavaline käsipruuli filtrikohv, mida täiendavad jääkuubikud – sellevõrra on kohv kangem, kuid valmistamismeetod siiski täiesti sama sooja kohviga. Külma piimakohvi ehk jää-latte valmistamiseks kasutatakse aga tavaliselt kanget espressot, mis valatakse jääkuubikutele ja täiendatakse külma piima ja siirupitega.
Külm vesi vabastab kohvi maitsemolekulid
Külmpruulitud ehk cold brew on kohv, mille valmistamisel ei ole kasutatud kuumust – jahvatatud kohvipurule valatakse peale külm vesi ning kohv jäetakse 12-16 tunniks tõmbama. Tulemuseks on vähese happesusega ja võrdlemisi magusate maitsenüanssidega kohvi kontsentraat, mida võib juua eraldi joogina või lisada seda erinevate külmade kokteilide koostisesse.
Külmpruulitud kohvi tegemiseks on mitmeid võimalusi ja vahendeid – näiteks Aeropress, mahukas Toddy või tõelistele kohvivõluritele meelepärane lämmastikukohv. Kodus on aga kõige lihtsam külmpruuli valmistada vana hea presskannuga. Selleks mõõda kohvipuru ja vesi kannu ning lase joogil tõmmata. Kui kohv on 12-16 tundi valminud, suru press alla ning vala jook välja.
Veidi puhtama maitsega külmpruuli saab, kui valada külmas vees seisnud kohv läbi paberist või riidest filtri – see on lihtne viis külmpruulitud kohvi valmistamiseks neile, kes ei taha selleks eraldi vahendeid hankida. Selleks pane kohvipuru kannu, pudelisse või mõnda muusse anumasse ja lisa vesi. Kata anum taldriku, fooliumi või toidukilega ning kui kohv on piisavalt kaua seisnud, vala see läbi filtri ning naudi värskendavat külma kohvi!
Värskendav jääkohv valmib kohe
Kiireim viis kodus külma ja värskendava kohvijoogi valmistamiseks on aga jääkohv. Jääkohvi valmistamiseks ei ole vaja nii palju aega kui külmpruulitud kohvi valmistamiseks ega espressomasinat nagu jää-latte tegemiseks. Jääkohvi tegemisel asendatakse osa keedetud veest jääga, millele valatakse peale kuum kohv – sulades jahutab jää kohvi maha ning lahjendab kanget kohvi kontsentraati. See tähendab, et kohvi valmistamisel tuleb kohvipuru lisamisega täpne olla ning teha piisavalt kange kohv, et see jää sulamisel liiga vesiseks ei muutuks.
Jääkohvi valmistamine
Jääkohvi tegemisel asendatakse kolmandik kohvivalmistamiseks kasutatavast veest jääkuubikutega. Kahe tassi jääkohvi valmistamiseks kasuta 30 g kohvi, 335 g kuuma vett ning 165 g jääkuubikuid.
Kohvi tegemiseks vajad: kohviube, köögikaalu, kohvifiltrit nagu Hario V60, Kalita Wave või Origami Dripper, kannu või suurt tassi, kuuma vett, jääkuubikuid.
Juhised:
- Keeda vesi.
- Mõõda valmis õige kohvi kogus ja jahvata kohv pisut peenemaks kui tavalise pour over filtrikohvi puhul. Pauligi filtrijahvatusega kohvisegud sobivad hästi!
- Vala kuum vesi läbi filtri, et see märjaks teha, kuid ära tee seda kannu või tassi kohal, kuhu lõpuks jääkohvi valmistad.
- Pane kannu jää, aseta filter kannu peale ning pane kann/tass kaalu peale.
- Pane filtrisse jahvatatud kohv ja nulli kaal.
- Vala kuum vesi kohvile. Lisa korraga 90 grammi vett (kuiva kohvipuru kolmekordne kogus) ja lase sel 30-45 sekundit tõmmata.
- Vala kohvi peale ringjate liigutustega veel vett, kuni kaal näitab kokku 200 grammi. Lase kohvil u 45 sekundit tõmmata.
- Kasuta ülejäänud vett, et kõigepealt filtri äärtesse kogunenud kohvipuru filtri keskele juhtida ning vala siis ringjate liigututega kohvi peale ülejäänud vesi, kuni kaal näitab 335 grammi.
- Pruulimise aeg peaks kokku olema umbes kolm minutit.