Mārcis Mitrevics
Sommeljee

Väga Hea Vein – mis see on? 

Joogid • 01 Oktoober, 2021
Veinitundmine on teadus, mida ei ole võimalik täielikult omandada, isegi kui õppida terve elu, ning igaühel on veiniga oma suhe.


Lõputuks muudab õppimise asjaolu, et maa poolkerast olenevalt korjatakse kaks korda aastas taas uus viinamarjasaak, valmivad uued veinimeistrite saavutused, ilmuvad uued nimed, uued aroomid ja uued maitsed. Veini leidmine on alati põnev protsess, tulvil huvitavat teavet, kuid selleks, et veebipoe ostja meeletult laias veinimaailmas pead ei kaotaks, on RIMI meeskond lisanud abistavat infot, mis on saadaval nii kaupluste veiniriiulitel kui ka e-kaubanduse veinide jaotises.

Kauplustes on veinidele lisatud äratuntavad hinnasildid, mis erinevad oluliselt näiteks hommikuhelveste või piima omadest. Veini hinnasilt on hariv, see jagab teavet, mis aitab vältida segadust ning valida soovile ja olukorrale vastava veini. Paraku ei ole igas kaupluses täiskohaga sommeljeed, kes oskaks soovitada igale ostjale kindlat veini, ja see polegi üldse vajalik, sest poes peaks ostja oma veinivaliku otsuseid ise tegema. Mida me aga saame teha, on muuta valimine ja otsustamine võimalikult lihtsaks ning tagada nõnda pakutavatest sobivaima veini. Hinnasiltidelt leiab teavet veini:

? päritoluriigi (lisaks on riiulite kohal ka populaarseimate veiniriikide nimed),

? veini tüübi (punane vein, valge vein, roosa vein) ning ka

? põhiomaduste – soovitatav serveerimistemperatuur ja magusus – kohta.


Hinnasildil on kuni kuus toidu- ja tootepiktogrammi, mis näitavad veini peamist sobivust toiduga (eristatakse 20 erinevat tüüpi toitu). Siin soovitame järgida välistamispõhimõtet – kui mõnele roale viidet ei ole, ei tähenda see alati, et veini ei saaks serveerida mõne teise toiduga, kuid selline sobivus võib olla üsna küsitav, eriti kui konkreetne roog valmib teatud kindlal viisil. Märgitud sümbolid pakuvad lihtsamaid sobitamisvariante, millega ei ole võimalik eksida, hoolimata sellest, et toidu või toote valmistusviis on erinev – veinivalik ja sobivus toiduga on ikka õige. Toidupiktogrammid kinnitavad RIMI veiniekspert Mārcis Mitrevic´i kindlat veendumust – vein ei ole lihtsalt alkohoolne jook, vaid toidukorra koostisosa ning selle tõeline maitsete harmoonia tuleb esile ainult koos nauditava toiduga.


Märka pudelite kujusid

Kui tunnete oma lemmikveine, pöörake tähelepanu ka veinipudelite kujule – need kõnelevad veini tüübi kohta nii mõndagi. Näiteks on Bordeaux’ veini pudelid sageli veidi lapikud ja nurgelised, Burgundia veine villitakse ümara vormiga pudelitesse, Alsace’i piirkonna veinid on kitsastes ja pikaks venitatud pudelites, Champagne’ veinide pudelid on piklikud ja spetsiaalse kinnisega. Ja loomulikult ei saa šampanjapudelisse peidetud vein olla ilma mullideta. Lisaks, teades soovitud veini hinnaklassi, hoiate kokku aega, kui peate meeles, et RIMI kaupluste veinid on riiulisse paigutatud põhimõttel – mida kõrgem riiul, seda kõrgem hind ja vastupidi. Nii leiate kiiresti kindla hinnatasemega riiulist oma tänase ostu.

pildi tekst


Veinide eristamine

Otsides veini RIMI e-poest, lihtsustavad valimist erinevad filtreerimisvõimalused. Kui klõpsate konkreetset veini, kuvatakse lisateave viinamarjasortide kohta ning paljudel juhtudel ka viide meie veiniblogile, kus saate lugeda konkreetse veini tootja ja päritoluriigi kohta.

Tulles tagasi RIMI kaupluste veiniosakonda, olete paljudel veinidel kindlasti märganud täiendavaid kleebiseid, medaleid või teisi märgiseid, mille abil tõuseb vein teiste seast paremini esile. Enamasti jagunevad ostjate tähelepanu püüdmiseks paigutatud kleebised kolme kategooriasse.


? Esimene on auhind ühelt paljudest rahvusvaheliselt tuntud ja tunnustatud veinikonkurssidest, näiteks Decanter World Wine Awards, International Wine Challenge või Concours General Agricole Paris. Korraldatakse ka kohaliku või piirkondliku tähtsusega veinikonkursse, mis võivad olla sama olulised ja atraktiivsed – seda nii Eestis kui ka teistes Balti riikides, kus üritusi korraldavad peamiselt kohalikud sommeljeede assotsiatsioonid.

? Teine kleebisetüüp on seotud veini teatud kvaliteediomadustega – mahepõllumajanduslike, sulfitivabade ja näiteks jätkusuutlikult toodetud veinide puhul kasutatakse mitmesuguseid lisamärgiseid, mis aitavad sihtrühma kõnetada.

? Kolmas märgistustüüp on enamasti turundusliku sõnumiga – need toovad esile konkreetse tootja, päritoluriigi, veinistiili, maaletooja või turustaja poolt loodud kvaliteedistandardite kogumi või täiendava turunduskampaania.


Väga hea vein

RIMI meeskond on loonud oma erilise kleebise Väga Hea Vein, mille väljatöötamise juures oli ka RIMI veiniekspert. See märgis toob esile parimad veinid, mida RIMI impordib otse tarnijalt ja mis on saadaval ainult RIMI kauplustes. Kleebis kinnitab, et vein on väga hea ja tüüpiline selle piirkonna, viinamarjasordi, riigi ja veinitootmisviisi esindaja. Samuti ütleb märgis, et kõiki neid tegureid arvestades on see vein igati sobilik ja taskukohane ost. Rimi toob maale palju rohkem veine, ent kleebistega tõstetakse esile ainult neid, mis vastavad täpselt konkreetse veinistiili kirjeldusele ning on väga hea hinna ja kvaliteedi suhtega. Seni oleme oma – RIMI veinikvaliteedi märgise andnud vähem kui sajale joogile meie laiast veinivalikust, pakkudes seeläbi inimestele lisavõimalust valida 700 erineva veini hulgast endale sobivaim.

Kui teil veab ja te satute ühte kaheteistkümnest suurimast RIMI hüpermarketist, siis leiate sealt eraldi riiuli märgisega Väga Hea Vein veinidega, viitega – SOMMELJE SOOVITAB; sinna on paigutatud valiku Väga Hea Vein kuu parimad pakkumised.

Peagi leiate sarnast lisateavet meie poolt hinnatud parimate ja märgisega RIMI SOMMELJE SOOVITAB veinide kohta ka RIMI e-poest. Kes otsib, see leiab! Terviseks!

Loe rohkem infot Väga Hea Veini kohta ->

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga.

Alkohol võib kahjustada teie tervist.


Populaarsed artiklid