Ajakiri Toit&Trend
Elustiiliajakiri

Grillhooajaks valmis

Grill • 04 Aprill, 2019
Kui päike hakkab kõrgemalt käima, on paras aeg vaadata üle kodused grillitarvikud ja vajaduse korral üht-teist uuendada.

Muidugi ei maksa igal kevadel uisapäisa tormata ostma kogu täiega uut grillivarustust. Pigem kaalu tasa ja targu, mida tõesti on vaja, uuri, milliseid uusi ja mugavamaid võimalusi sel hooajal pakutakse, ning alles siis koosta nimekiri asjust, mida soetada.

Grilli vali põhjalikult

Kõige tähtsam grillimisvahend on kahtlemata grillimisseade ise. Missugust grilli valida, sõltub mitmest tegurist, eelkõige aga sellest, kui palju ja mis puhkudel grilli kasutatakse. Kui grillitakse sageli ja soovitakse kiiret tulemust, siis on asjatundjate hinnangul parim valik gaasigrill. Seevastu puusöegrillil valmib maitsvam ja ainulaadselt lõhnav roog, kuigi aega kulub kauem. Veel on saadaval elektrigrillid, mis vabas õhus grillimiseks pole siiski kuigi populaarsed, sest ei anna valmistatavale toidule n-ö elava tule maitset.

Nii asjaarmastajate kui ka professionaalide vaieldamatud lemmikud Eestis on siiani puusöegrillid. Neid leidub igale maitsele ja mitmesuguses hinnaklassis alates ühekordsetest karbikestest ning lõpetades uhkete, parimatele meistritele mõeldud grillidega. Alles algaja ei peaks endale koju muretsema kõige kallimat keraamilist söegrilli. Pigem tasub valida universaalne kaanega metallgrill. Kaas muudab grilli justkui väikeseks ahjuks, kus toit valmib kiiremini ning suitsumaitse ja -aroom tulevad jõulisemalt esile. Niisuguse seadmega grillides on raske ebaõnnestuda. Selleks et toidule jääks ilus muster, peab grillimisrest olema paksemast terasest.

Tähtsaimad abivahendid

Igal hooajal tuleb turule uusi ja huvitavaid abivahendeid grillimiseks, kuid põhilised grillitarvikud jäävad ikka samaks: tangid, pintsel, vardad ja traathari.

Lapikute otstega grillitangid on asendamatud grillitava toidu keeramiseks. Ära mingil juhul kasuta kahvlit ega muid riistu, mis teevad lihasse augud, sest nõnda voolab lihast maitsev mahl välja ja roog kuivab ära!

Selleks et grillitav toit ei jääks resti külge kinni, kanna restile pintsliga toiduõli. Samuti kulub pintsel ära moppimiseks ehk kastme õhukese kihina kandmiseks lihale, et vältida kõrbemist ja saada roale kaunis pealispind. Nii tangid kui ka pintsel võiksid olla pikema varrega, siis on kuuma grilli juures toimetamine mugavam ja ohutum.

Varrastest on kõige paremad kandilise laiema ristlõikega metallvardad, mis juhivad hästi soojust ega lase lihal vardas pöörlema hakata. Puuvardaid leota enne kasutamist vees ja määri toiduõliga – nõnda ei jää toidupalad varda külge kinni. Toiduõliga soovitatakse määrida ka metallvardaid.

Kõvera varrega traatharja abil saad grilliresti hõlpsalt puhtaks. Kui pühid resti harjaga puhtaks pärast iga grillimist, väldid mustuse kihistumist ning grilli hooldamisele kulub kokkuvõttes vähem aega ja vaeva.

Kvaliteetne süsi

Parimat grillsütt saadakse optimaalse tihedusega ehk lehtpuupuidust, nagu pöök, kask, lepp ja tamm. Lehtpuusöed on pikema hõõgumisajaga ja sütivad kiiremini. Kindel valik on kaubamärgi Cook & Eat grillsöed ja -brikett. Erilise tehnoloogia abil saadakse lehtpuupuidust väga kõrge kütteväärtusega süsi, mis ei sisalda fossiilkütuseid ega keemiliselt töödeldud puitu. Seda on lihtne süüdata ning tänu suurele süsinikusisaldusele hõõguvad need söed kaua.

Briketid annavad kauem kuumust kui söed ning sobivad seega eriti hästi grillimiseks kaudses kuumuses. Niisugune grillimine on parim suurtele lihatükkidele, mis otseses kuumuses kõrbeksid ja muutuksid kuivaks.

Spetsialistid ei soovita kasutada süütevedelikku, mis kipub grillitavatele roogadele jätma ebameeldiva kõrvalmaitse. Parem on panna söed põlema söestarteris või süütekuubikutega. Söed võib ka määrida kokku hea toiduõliga, lasta õlil mõni minut sütesse imbuda ja süüdata siis põleva paberitüki abil.


Populaarsed artiklid