Ajakiri Toit&Trend
Elustiiliajakiri

Kuidas sündis hot dog?

Grill • 11 Juuli, 2019
Hot dog’i ajalugu saab alguse vorstist. Frankfurdis valmistati millenniumi jagu aastaid tagasi sealihast vorste, mis said nimeks frankfurterid.

Austria pealinnas Viinis segati sinna juurde ka veiseliha ja need vorstid hakkasid kandma viineri nime. Mingeid muid koostisaineid polnud. Nii frankfurterid kui ka viinerid olid oma kvaliteedilt pidupäevaroad.

Mingil hetkel hakati vorste pakkuma ka leiva (meie mõistes saia) vahel ning neid kutsuti hot dog’ideks (’kuumad koerad’). 19. sajandi lõpul viisid Saksamaalt pärit immigrandid hot dog’id USA-sse, kus nendest on ajapikku saanud ülipopulaarne tänavatoit. Tuhande euro küsimus on, mida tähendab dog ehk koer. Kaks sajandit tagasi kahtlustati tõsimeeli, et vorstide tegemiseks kasutati ka koerte liha.

Tänapäeval on tavaks, et lisaks saiale ja vorstile pakutakse hot dog’i vahel pelgalt ketšupit, majoneesi ja sinepit. Laias maailmas on üks levinumaid koostisaineid ka hapukapsas, kuid jätame selle suve arvestades välja – kes ikka sooviks kuumal suvepäeval köögis kapsast hautada.

Seega tasub hot dog’ide valmistamisel olla loominguline ning kasutada kõike, mida pakub meile suvine aed.

Tekst: Tiit Efert


Populaarsed artiklid