Katri Merisalu
Toitumisnõustaja

Tervislik toitumine tähendab erinevatele inimestele erinevaid tähendusi

Tervis • 11 Jaanuar, 2021
Mis ühe inimese jaoks on hea ja tervislik võib teisele inimesele laastavalt mõjuda ja haiglasse saata - oleme niivõrd palju siiski erinevad. On inimesi kes viljelevad piiratud toitumist ja väldivad konkreetsete ainete ja toiduainete söömist või toiduaine gruppe. Ka põhjuseid on mitmeid - usulised, keskkonda arvestavad ja jätkusuutlikud, meditsiinilised või hoopis omaalgatuslikud ehk ilma meditsiinilise näidustuseta*.
 

Sellepärast leiab nüüd Rimi poodides ja e-poes uued märgistused gluteenivabadele, suhkruvabadele, laktoosivabadele ja piimavabadele toodetele. Samuti on edaspidi lihtsam üles leida eelkõige taimetoidul põhinevad ehk vegetaarsed ja täistaimsed ehk vegan tooted.

Gluteenivaba

Gluteen on kleepvalk, mida leidub nisus, rukkis, odras ja kaeras. Maailmas on omajagu inimesi, kes gluteeni sisaldavat toitu süüa ei saa. Sellist haigust nimetatakse tsöliaakiaks. Näiteks Euroopas põeb tsöliaakiat hinnanguliselt 1 inimene 100-st. Seda haigust põhjustab immuunsüsteemi reaktsioon valkainele gluteen. Tsöliaakia ei ole allergia ega toidutalumatus. Gluteenivaba märgis aitab veel suures kaubavalikus paremini orienteeruda neil kellel esineb nisuallergia ja ärritunud soole sündroom.

Laktoosivaba

Laktoosivabad tooted sobivad neile kellel on laktoositalumatus ehk piimasuhkrutalumatus. Kasulik on teada, et laktoositalumatus on pärilik. Piimasuhkur ehk laktoos on liitsuhkur mida leidub imetajate piimas ja koosneb kahest lihtsuhkrust - glükoosist ja galaktoosist. Selleks, et inimese organism saaks laktoosi seedimisel lõhustada läheb vaja laktaasi ensüüme. Juhul, kui laktaasi on sooles vähe või see koguni puudub, siis laktoos ei lagune ja imendub osaliselt või üldse mitte. Korralikult lagundamata ja imendumata laktoos satub seejärel jämesoolde kus lõhustavad bakterid lõhustavad selle piimasuhkru gaasideks (vesinik, süsihappegaas, metaan) ja hapeteks (piim- ja äädikhape). Selle tulemusel võivad tekkida ebamugavad sümptomid nagu kõhuvalu, kõhukorisemine ja kõhulahtisus aga ka külmatunne, liigesevalu ja higistamine. Sümptomid võivad inimestel erineda. Piim on imiku toit ja lapseeas on inimesel üldjuhul (väljaarvatud geneetilise laktoositalumatuse korral) piisavalt laktaasi ensüüme, et laktoosi lõhustada. Täiskasvanuikka jõudes kaotame me oma võime laktaasi hästi seedida.

Piimavaba

Piimavaba märgistuse hea üles leidmine poes on ka oluline neile kellel esineb piimaallergiat ja kaseiinitalumatust. Kaseiin on piimas leiduv valk. Kui tootel on pakendil kirjas, et tegemist on laktoosivaba tootega siis kaseiini mittetaluv inimene seda süüa ei saa, sest toode võib sisaldada kaseiini. Kaseiini sisaldavad kõik piimatooted ja tooted kuhu on lisatud piima sisaldavaid tooteid: piim, hapupiim, pett, keefir, jogurt, rõõsk koor, või, hapukoor, kõik piima baasil valmistatud juustud, kohupiim, piima- ja lõssipulber, piimašokolaad ehk siis kõik toidud kuhu on lisatud piima.

Suhkruvaba

Suhkur on kokkuleppeline käibele võetud mõiste, mida kasutatakse peamiselt sahharoosi (ehk lauasuhkur) ja teiste magusamaitselise vees lahustuvate lihtsüsivesikute (glükoos, fruktoos, laktoos, maltoos) kohta. Suhkruvaba märgise võid leida toodetel, mis ei sisalda rohkem kui 0.5g suhkruid 100 g või 100 ml kohta. Suurem osa toiduaineid, toite ja jooke sisaldavad endas suhkruid. Osad toidud sisaldavad looduslikult esinevaid suhkruid (sahharoos, glükoos, fruktoos, laktoos, maltoos). Osa suhkrutest lisatakse toitudele ja jookidele aga toidu valmistamise käigus kodus või tootmises toiduainetööstuses - neid nimetatakse lisatud suhkruteks.

Tähelepanu! Suhkruvabad tooted sisaldavad tavaliselt suhkru asemel sünteetilisi magusaineid. On võimalik, et kunstlikud magusained tõstavad isu, valmistades organismi ette toidu vastuvõtuks. Küll aga magus maitse ilma kaloriteta ei mõju isu vähendavalt. Juhul, kui kaloreid ei ole piisavalt toidust saadud, taastub näljatunne kiiresti ja lõpuks süüakse ikkagi rohkem kaloreid kui organismil ehk vaja on. Samuti ei ole kunstlikke magusaineid kasutatud piisavalt kaua, et teada, milline on nende pikaaegne mõju tervisele. Kui

Kui sünteetilisi magusaineid tahetakse ikkagi süüa, tuleks neid tarbida väikestes kogustes ning hoida oma menüü samal ajal võimalikult mitmekesine. Kunstlike magusainete kasutamise puhul on soovitatav teha nende manustamises pause, mitte pakkuda neid lastele ja mitte vahele jätta harjumuspärast arstlikku kontrolli.

Vegetaarlane ehk taimetoitlane

Selle märgistusega on märgitud tooted, mis sobivad söömiseks neile kes mõnel põhjusel on otsustanud mitte süüa toite, mis sisaldavad või mille saamiseks on kasutatud loomade kehaosi, näiteks maismaa- ja mereloomade liha, putukaid ning loomade tapmise kõrvalsaadusi, želatiini ja loomset laapi.

Vegan ehk täistaimetoitlane

Selle märgistusega on märgitud tooted, mis sobivad söömiseks neile kes on otsustanud vältida kõike, mis on loomset päritolu tooted. Veganid söövad ennekõike taimseid saadusi aga ka seeni, pärmi ja vetikaid. Täistaimetoitlased ei söö liha-, kala-, muna- ega piimatooteid ja mett. Veganlus kui filosoofia on palju enamat, kui ainult piiratud toitumine ja defineerib ka elustiili, millega püütakse võimaluste ja teostatavuse piires välistada loomade julm kohtlemine toiduks või riietuseks või muuks eesmärgiks. Sellest lähtuvalt väldivad veganid ka loomset päritolu komponente nagu nahk, karusnahk, vill, siid, mesilasvaha ja želatiin.

*Tähelepanu! Piiratud toitumise viljelemine ja eridieedid võivad pikemaajalisel järgimisel kaasa tuua toitainete puudused. Oluline on pöörata suurt tähelepanu, vajaduse korral otsida juhendamist arstilt, dietoloogilt või toitumisterapeudilt, et olla teadlik toituja ja tagada kõikide vajalike ainete saamine organismi efektiivseks tööks.


Populaarsed artiklid