Katri Merisalu
Toitumisnõustaja

Miks on idandid kasulikud?

Tervis • 03 Märts, 2021
Kui anda seemnetele niiskust, hapnikku ja aega, siis toimub seemnete tärkamine ehk idanemine.
Seemnes tärkab energia ning elujõud. Idust saab alguse terve uus taim, milles on olemas kõik kasvuks ja ellujäämiseks vajalikud toitained.
 

Idandeid tasub süüa siis, kui idandamisest on möödunud 72 tundi

Idandid sisaldavad heas koguses erinevaid aminohappeid, vitamiine, mineraalaineid, ensüüme ja teisi mikroelemente. Idandamise esimeses faasis suureneb idandite toiteväärtus ja kasulikkus. Väidetavalt sisaldavad idandid just pärast 72 tunnist idandamist enim väärtuslikke aineid. Pärast seda perioodi vajab taim neid väärt toitaineid edasikasvuks. Sellepärast on ka soovitus süüa idandeid just siis, kui nad on kõige rikkamad oma toitainete poolest ehk 60-80 tundi pärast idandamist.

Idandid on äärmiselt toitainerikkad

Seemnest iduks tärkamisel tekib juurde asendamatuid aminohappeid, küllastamata rasvhappeid ja suureneb C-vitamiini ning B-grupi vitamiinide sisaldus. Idandamise käigus toodab taim juurde ensüüme ehk fermente, samuti hormoonide eelühendeid ning kiudaineid. Protsessi käigus lõhustuvad ja muutuvad paremini omastatavaks mitmed süsivesikud, rasvad ja valgud. Tänu sellele on ka inimese organismil neid parem omastada. Idandite söömine on parem, kättesaadavam ja kasulikum variant, kui osta kalleid toidulisandeid. Olenevalt idandatavast seemnest sisaldavad idandid mineraalaineid nagu fosfor, raud, kaalium, magneesium, kaltsium, mangaan jt.

Idandid mõjuvad positiivselt seedimisele

Idandid sisaldavad heas koguses vesilahustumatuid kiudaineid, mis omakorda aitavad kaasa täiskõhutunde tekkimisel. Vesilahustumatud kiudained seovad raskemetalle, viies neid organismist välja. Samuti soodustavad vesilahustumatud kiudained lima eritumist jämesooles ning edendavad sealse mikrobioota elutegevust.

Tähelepanu! Idandeid peab kindlasti loputama! Miks?

Kui ostad idandeid poest, siis enne idandite söömist on hea praktika neid veega loputada. See on vajalik, et maha pesta sinna seistes tekkinud bakterid. Nimelt võivad idandid, mis pole õigel temperatuuril hoiustatud või on riknema hakanud, sisaldada nii salmonelloosi kui kolibakterit. Nende bakteritega nakatumisel võivad tekkida kõhuhädad. Samuti väldi idandite söömist, kui nende väljanägemine on pruunikas.


Populaarsed artiklid