Ajakiri Toit&Trend
Elustiiliajakiri

Ingver, mitmekülgseim vürts

Tervis • 01 Aprill, 2019
Ingver on mitte ainult tervisele väga kasulik juurikas, vaid ka suurepärane maitseandja.

Maitsekooslustes väga leplikul ingveril on heanaaberlikud suhted paljude toiduainetega üle maailma. Ingver on oluline maitseandja nii põhjamaistele piparkookidele kui ka troopilistele salatitele, samuti mitmesugustele liharoogadele ja limonaadidele, kookidele ja kreemidele. Meie kauplustes kohtab ingverit kõige sagedamini värskel kujul, aga ka kuivatatult ja purustatult ning marineeritult rahvusköökide riiulil, kust seda oskavad otsida sušisõbrad.

Kõige laiemat kasutust leiab ingver Aasia maades. Indias kuulub see väga paljude liha- ja taimetoitude koostisse, olles asendamatu kohalikus vürtsitees, samuti on ingveril oluline roll ajurveda meditsiinis. Indias, aga ka Taimaal ja mujal tehakse värskest ingverist ja küüslaugust pastat, mida kasutatakse paljude toitude maitsestamisel. Koreas lisatakse ingverimahla või -pastat hapendatud köögiviljale ehk kimchi’le.

Kas teadsid? Ingveri raviomaduste kohta on tehtud hulganisti uuringuid, mis kinnitavad tema antiseptilisi, toniseerivaid, diureetilisi ja muid kasulikke toimeid.

Euroopas tunti ingverit juba antiikajal, kuid eriliselt populaarseks muutus see keskajal, vürtside kuldajastul. Vürtse, sealhulgas kuivatatud ingverit hinnati toona mitte ainult maitse, vaid ka prestiiži pärast, mis kaasnes nende omamise ja kasutamisega. Vahepealsetel sajanditel ingver peaaegu unustati soolase toidu maitsestajana, kuid mitte maiustustes, magusates küpsetistes ja jookides. Kui meil andis piparkookidele nime pipar, siis inglastel hoopis ingver – gingerbread.

Parimast parimad kooslused

Isegi need, kes teevad toiduainete kokkusobitamisel alles esimesi samme, võivad ingverit usaldada – tuline maitse ja kergelt magusa noodiga vürtsikus sobivad täiendama väga mitmesuguseid maitsekooslusi. Peaaegu polegi niisuguseid maitseid, millega ingver üldse ei klapiks. Parimate koosluste otsinguil tasuks aga meeles pidada, et värske ingver on väga võimsa maitsega ning seda tuleb doseerida ettevaatlikult.

Ingver on eriti hea paariline kalale ja kammkarpidele, laimimahlale, meele ja veiniäädikale, küüslaugule ja sojakastmele. Puuviljadest võiks ingveriga kokku panna eelkõige banaane, pirne ja õunu, lihadest kana. Teistest maitseainetest sobivad ingveriga koos kasutamiseks kõige paremini münt, kaneel ja vürtsköömen, alkoholist rumm, magusast šokolaad. Ingveril on hea klapp ka oma lähisugulaste hulka kuuluva kardemoniga.

Vürtsispetsialistid on eri rahvusköökidest välja noppinud mõne ingveriga eriti hästi kokku klappiva koosluse. Proovi järele, kuidas “töötavad” koos järgmised kombinatsioonid:

  • ingver + porgand + seller + küüslauk
  • ingver + tšilli + küüslauk
  • ingver + šokolaad + koor + rumm
  • ingver + õunaäädikas + suhkur
  • ingver + värske koriander + küüslauk + sibulapealsed
  • ingver + koor + mesi
  • ingver + sidrun + münt
  • ingver + sidrun + must pipar + sool + suhkur
  • ingver + laimimahl + mesi

Ingver võib olla mitut värvi

Ingverijuurikas, täpsemalt risoom on pärit hariliku ingveri nimeliselt rohttaimelt, mis kasvab kuni paari meetri kõrguseks. Eri liikide risoomid erinevad mõõtmete ja värvi poolest – need võivad olla valged, mitmes toonis kollased või isegi punased. Noored risoomid ja nende kest on mahlakad, vanematel tekivad sellesse puitunud kiud.

Harilik ingver on pärit Kagu-Aasiast, kuid tänapäeval kasvatatakse seda pea kõikides troopilistes piirkondades ning ka parasvöötmes. Troopikas võib ingverit kasvatada aasta ringi, külmemas kliimas sõltub kasvuperiood temperatuurist – ingver ei talu miinuskraade. Osavad aednikud on ingverit edukalt kasvatanud isegi Eestis, kui kasvuhoone on piisavalt niiske ja soe. Lähemalt võib lugeda näiteks www.rodoaed.ee. Ingveritaimi saab kasvatada seemnest, aga ka poest ostetud risoomijupist.

Ingveri kasvuaeg troopikas on 10 kuud, pärast seda pealsed kuivavad. Väikesi värskeid ingverimugulaid saab juba ka neljakuulise kasvuperioodi järel.


Populaarsed artiklid