Katri Merisalu
Toitumisnõustaja

Idanda ise kodus seemneid

Tervis • 04 Märts, 2021
Seemnetest idude kasvatamine toiduks on üks lihtne, tänuväärt ja põnev tegevus. Kodus ise idandamine on huvitav ja õpetlik tegevus, mida võtta ette näiteks koos lastega, et tuua neile loodus lähemale ja meelitada neid tervislikke idandeid sööma.

Idandid sisaldavad hulganisti asendamatuid aminohappeid, küllastamata rasvhappeid, kiudaineid, antioksüdante, C- ja E -vitamiine ning folaate. Olenevalt idandatavatest seemnetest leidub neis samuti erinevaid mineraalaineid.

  1. Idandamine on võimalik igal aastaajal. Eriti kasulik on idusid süüa just talvel ja kevadel. Igapäevane idude tarbimine teeb tervisele head.
  2. Kodus kasvatatud idandid on värskemad kui need, mis poes saadaval.
  3. On midagi väga erilist süüa enda hoole ja armastusega kasvatatud toitu. Isegi kui need on ainult 3päevased idandid. Idandamiseks ja võrsete kasvatamiseks pole vaja isegi oma maalappi.
  4. Kodus ise idandamine on odavam ja keskkonnasõbralik. Jäävad ära kõik need plastkarbid, mis idudega poest kaasa tulevad!
  5. Idandid on hea värske toitainerikas kraam, mis panustab meie tervisesse erinevate vitamiinide, mineraalide, kiudainete ja teiste paremini omastatavate toitainetega. Söö idandeid kallite toidulisandite asemel!

Mida on hea mõte idandada?

☞ Osta idandamiseks ainult mahepõllumajandusest pärit seemned. Kui tegemist pole maheseemnetega, siis loputa need hoolikalt ja leota 8 tundi.

Tavapärased seemned ja kaunviljad, mida idandada: lutsern, lambalääts, redis, rukola, salatikress, päevalilleseemned, kõrvitsaseemned, hernes, munguba, kikerhernes. Teraviljadest näiteks toortatar, nisu, kaer, oder, rukis.

Kasulikud nipid idandamiseks:

  • Enne idandamist tuleb seemneid hoolikalt loputada ning soovitatavalt 8-12 tundi toasoojas vees leotada.
  • Parim temperatuur idandamiseks on 22 kraadi. Kui on soojem, siis seemned võivad minna hallitama. Kui on liialt jahe, siis seemned ei idane. Idandamiseks on hea piisav niiskus, vältida aga tuleb liigset niiskust ja ka kuivust.
  • Kui kasutad purgi meetodit, kata seemned puhta joogiveega ja hoia öö läbi leos. Hommikul vala leotusvesi ära ja loputa seemneid 2 korda päevas kuni valmimiseni.
  • Jäta meelde, et söömiseks on kõige kasulikumad just 72 tundi idanenud seemned.
  • Kui idandid saavad ‘’valmis’’, siis on hea nende kasv peatada ja hoiustada neid näiteks puhtas säilituskarbis külmkapis.
  • Hea on värskeid idandeid mitte liiga kaua külmkapis hoida ja süüa need vitamiinipommid ära juba 2-3 päevaga.
  • Enne söömist tuleks idandid lasta puhta vee alt läbi, et maha pesta seistes tekkida võinud bakterid, mis võivad tekitada kõhuhädasid.
  • Kui idandid näevad välja juba otstest pruunid, siis ei ole soovitav neid süüa.

Populaarsed artiklid