Katri Merisalu
Toitumisnõustaja

3 põhjust miks süüa hommikul hirsiputru

Tervis • 04 Jaanuar, 2021
Alati sama putru hommikul süüa muutub pikapeale igavaks. Kas Sa hirsiputru juba oled söönud?

Hirsipuder sobib hommikusöögiks hästi, sest annab energiat ja hoiab kõhu kaua täis. Hirss sisaldab vajalikke makrotoitaineid nagu süsivesikuid, kiudaineid, taimset valku ja rasvhappeid. Peale selle pakub hirss väärtuslikke mikroelemente, mis toetavad inimese tervist ning on looduslikult gluteenivaba.

Hirss sisaldab magneesiumi

Magneesium on neljas kõige levinum mineraal inimkehas ja hädavajalik kõikide rakkude ning üle 300 ensüümi töö tagamiseks. Magneesium vastutab inimese organismis väga paljude füsioloogiliste ülesannete ja keemiliste protsesside eest.

  • Magneesium toetab hormoonide tootmist
  • on vajalik süsivesikute, valkude, lipiidide ja nukleiinhapete normaalseks ainevahetuseks
  • aitab verel hüübida
  • lõõgastab veresooni ja on oluline südamelihase häireteta tööks, vähendab trombide teket
  • on tarvilik luukoe vajaliku tiheduse tagamiseks ja kaltsiumi imendumiseks organismis
  • toetab närvide ja lihaste häireteta koostööd ning normaalset närvitalitlust
  • on vajalik geeniregulatsiooniks
  • aitab organismil kohaneda külmaga

Hirss sisaldab väärt kiudaineid ja kiirendab ainevahetust

Kiudainete kasulikke omadusi on palju. Kiudained on toiduks soolestiku bakteritele, võimaldades kasulikel soolemikroobidel paljuneda ja seedimist soodustada. Piisav kiudainete söömine vähendab südame-veresoonkonna haiguste riski. Kiudained on vajalikud, sest kiirendavad toidumassi edasiliikumist peensooles ja soodustavad kolesterooli väljaviimist organismist. Samuti on kiudained olulised, sest aeglustavad glükoosi imendumist, aidates vältida veresuhkru taseme liiga kiiret tõusu. Piisav kiudainete söömine aitab ennetada II tüübi diabeeti ja mõningaid vähivorme.

Hirss sisaldab B6-vitamiini, mida vajame närvisüsteemi tööks

Hirsis leiduv B6-vitamiin ehk püridoksiin on vajalik, et valkude, süsivesikute ja rasvade ainevahetus töötaks hästi. Väidetavalt aitab B6-vitamiin reguleerida inimese unekvaliteeti, söögiisu ja selliste virgatsainete tootmist, nagu dopamiin ja serotoniin, mida kutsutakse ka ‘’õnnehormooniks’’. Seda vitamiini vajab inimese keha närvisüsteemi normaalse funktsioneerimise tagamiseks, B12-vitamiini ja magneesiumi efektiivseks imendumiseks ning soolhappe tootmiseks.


Populaarsed artiklid