Kodused toidupäästmise nipid

Tarbime targalt • 20 November, 2024
Ole köögis loominguline ja säästlik! Kindlasti oled märganud, et sageli jääb toiduvalmistamisest üle väikeses koguses erinevaid toiduaineid, mis lõpuks külmkapi nurgas seistes unustusse vajuvad ja siis prügikastis lõpetavad? 

Tegelikult on neis jääkides palju rohkem potentsiaali kui esmapilgul paistab. Enamikke toidujääke saab hõlpsasti muuta millekski maitsvaks – vaja on vaid pisut loomingulisust! Siin on sulle viis lihtsat ja praktilist ideed, kuidas erinevaid toidujääke ära kasutada, säästes ühel ajal nii raha kui ka keskkonda.

1. Brokoli varred suupisteks või toitudesse

Brokolist on tihti harjutud kasutama ainult õisikute osa, kuid ka selle varred on väärtuslik toit. Koori lihtsalt varre puitunud väline kiht ja saad kätte mahlase ning pehme sisu.

Viise, kuidas seda kasutada, on mitmeid: serveeri köögiviljavaagnal koos dipikastmega, lisa hautistesse või riivi salatisse, et anda roale mõnus tekstuur.

2. Köögiviljajäägid puljongisse

Ära jäta kasutamata järelejäänud köögivilju, ürdivarsi ja maitsetaimi – nendest saad valmistada ideaalse puljongi. Sibulat ei pea näiteks isegi koorima – koor annab puljongile mõnusalt kuldse tooni.

Võid keeta köögiviljapuljongi või lisada kana-, kala- või liha jääke, et maitset tugevdada. Valminud puljongit võid näiteks jääkuubikuvormis sügavkülmutada, et seda hiljem kastmetes või suppides kasutada.

3. Määrdunud võipakk küpsetamiseks

Kas oled ikka kindel, et võipakk on tühi? Vaata uuesti! Võipaki külge jäänud viimasegi võikihi saab nutikalt ära kasutada – määri sellega näiteks koogivormi või praepanni. Nii saad küpsetusnõu ette valmistada ilma käsi määrimata ja samal ajal kasutad ära kogu või.

4. Lavašist ja tortillast krõpsud

Kui sul on järele jäänud lavašši või tortillasid, siis ära lase neil ära kuivada ja raisku minna. Rebi need väikesteks tükkideks, piserda õliga, lisa soola ja endale meelepäraseid maitseaineid ning küpseta 180 kraadi juures 5–7 minutit. Kindlasti hoia valmivatel krõpsudel silma peal – need muutuvad krõbedaks väga kiiresti.

Tulemuseks on kuldsed ja maitsvad krõpsud, mis sobivad hästi dipikastmega nautimiseks või iseseisva suupistena.

5. Tahkest leivast/saiast riivsai

Ära viska ära tahkunud leiba või saia – neist saab teha suurepärase riivleiva või riivsaia. Purusta leib või sai köögikombainis, laota ahjuplaadile ja küpseta 180 kraadi juures seni, kuni see on kuiv ja krõbe.

Soovi korral võid enne küpsetamist piserdada õliga, et anda sellele rohkem maitset ja tekstuuri.

Valminud riivleiba saad kasutada paneerimiseks, püreesuppidele krõbeduse lisamiseks või isegi magustoitudes tekstuuri andmiseks.


Populaarsed artiklid