Kas vähem plasti on alati hea? Rimi õppetunnid teel plasti kasutamise vähendamise poole

Tarbime targalt • 21 September, 2021
Rimi seadis kolm aastat tagasi eesmärgiks muuta 2025. aasta lõpuks oma kaubamärgiga toodete pakendid kergesti taaskasutatavaks. Vaatame, kuhu on tänaseks jõutud ja mis on olnud seni suurimad proovikivid ning murekohad. 

Üleminek taaskasutatavale plastile

Esimese sammuna tuli kaupluseketis teha selgeks, mida taaskasutatav pakend endast üldsegi kujutab. Paraku ei ole sellele küsimusele lihtne ühest vastust leida, sest plasti liike on väga palju ning kõigile on lisatud erinevaid lisandeid. Selle teeb veelgi keerulisemaks asjaolu, et üheski Balti riigis ei ole selgeid reegleid, mis taaskasutatava plasti tähendust selgitaksid.

Olles saanud ICA Groupi kolleegidelt esimesed plasti puudutavad juhised, kohandas Rimi need Balti turule, sest Rootsis ja Baltikumis on plastide ringlussevõtu võimalused erinevad. Näiteks Rootsis on plastpakendite käitlemiseks riiklikud juhised ning sorteerimistehased on rohkem arenenud. Seega tuli loota Balti riikide suurimate plasti ümbertöötlejate pakutavale teabele ning erinevatele Euroopa andmebaasidele.

Andmete kogumine võttis ligi aasta

Olles saanud teada, mida kujutab endast taaskasutatav pakend ehk kergesti ringlussevõetav plast, asuti järgmise sammu juurde ehk selgitama välja, milliseid plastpakendeid leidub Rimi enda toodetes. Selle teabe kogumiseks kulus umbes aasta. Ajakulu pikendas näiteks see, et kõik tarnijad ei olegi teadlikud, milliseid plaste nad täpselt kasutavad ning mida need endas sisaldavad.

Lõpuks selgus, et Rimil on ligi 1500 plastikust pakendiga omatoodet, millest umbes 51% on kergesti taaskasutatavad. Seega seati eesmärgiks asendada ka ülejäänud plastid 2025. aasta lõpuks kergesti kergesti ringlussevõetava plastiga.

Mida teha jäätmetega?

Üks oluline küsimus on Rimi jaoks ka see, mida teha kogutud jäätmetega. Kõige halvem variant oleks need prügilasse visata ja põletada. Isegi, kui selle tegevusega füüsilisi jäätmeid maha ei jää, tuleb paberit ja plasti ju uuesti toota, puid langetada ning õli kaevandada. Just seetõttu on kõige keskkonnasõbralikum jäätmed uuesti kasutusele võtta.

Väikesed muudatused

Kõik muudatused võivad esmapilgul tunduda väikesed, kuid arvestades toote käivet, muutuvad ka pisemad muutused tõeliselt oluliseks. Näiteks üks Rimi populaarsemaid tooteid – “Romantica” tomatid – olid varem pakitud plastkarpidesse, kuid nüüd on pakendid paberist. Selle muudatusega vähendas Rimi kõigis Balti riikides plasti tarbimist 30 tonni jagu.

Teise näitena võib tuua välja “I LOVE ECO” maitsetaimed, mis olid pakendatud plastpottidesse. Plastpottide eemaldamine aitas säästa pea 1 tonni plasti aastas.

Selle aasta alguses tutvustas Rimi pakendivaba vastutustundliku valiku letti, mis nõuab pakendite ratsionaalset, tõhusat kasutamist. Lubatud on ainult plastid, mida on lihtne taaskasutada. See projekt on säästnud üle Baltikumi juba 360 kg plastikut.

Kõik muutused ei õnnestu

Rimi esindajad tunnistavad, et kõik muudatused paraku siiski ei õnnestu. Näiteks püüti kaubandusketis müüa plastpakendita brokkolit, see lahendus aga suurendas tunduvalt toidujäätmeid, mistõttu tuli ikkagi tagasi pöörduda plastpakendite juurde, sest toidujäätmed on plastikust palju suurem probleem.

Siin on mõned näpunäited Rimilt ettevõtetele, kes soovivad plasti vähendamisega tegelema hakata.

  • Leppige esmalt kokku eesmärk ja kooskõlastage see ettevõtte igal tasandil.
  • Tehke selgeks, mis on ringlussevõetud plast ja mida soovite muuta.
  • Tehke kokkuvõte kõigist pakenditest, rääkige tarnijatega ja alustage ükshaaval muudatustega.
  • Pidage silmas muutuste üldist tasakaalu ja pidage meeles, et eesmärk on leida keskkonnasõbralikumad pakendid ja aidata kaasa ringmajandusele.

Kui need muudatused tunduvad korraga liiga suured, alustage väiksematest, näiteks märgistuse vähendamisest, õhema plasti kasutamisest, plastkarbi muutmisest papiks või kasutage musta asemel läbipaistvat plastikut. Seejuures peab pidama aga meeles, et kui pakendi muutmine mõjutab oluliselt toote kvaliteeti või säilivusaega, ei ole see siiski asjakohane muudatus.


Populaarsed artiklid