Katri Merisalu
Toitumisnõustaja

3 põhjust miks süüa rohkem mangosid

Puuviljad • 27 Veebruar, 2019
Mahlased ja magusad mangod sisaldavad uhkes koguses kasulikke toitaineid, mis toetavad meie tervist ja aitavad ennetada haigusi.

Pole siis imestada, et legendi kohaselt meeldis lopsakate mangopuude all mediteerida ka Buddhale. Sellepärast kannavad need Aasiast pärit troopilised viljad ’’puuviljade kuninga’’ nime.

Mango on hea naha ja juuste tervisele

Teadaolevalt on ilusa naha ja tervete juuste taga piisav A- ja C-vitamiini söömine. 100 grammi värsket mangot sisaldab umbes 15% soovitatud päevasest A-vitamiini kogusest ja 46% soovitatud päevasest C-vitamiini kogusest. A-vitamiini vajab inimese keha antioksüdantseks regulatsiooniks ja organismi rakkude kasvuks ning arenguks. Peale selle sisaldab mango veel naha tervisele olulist C-vitamiini, mis on vajalik kollageeni tootmiseks ja naha elastsuse hoidmiseks.

80 grammi värsket mangot võrdub 1 puuvilja portsjoniga. Hea teada, et iga päev tuleb saada toiduga minimaalselt 5 köögivilja/puuvilja/marja portsjonit.

Mango söömine soodustab seedimist

2018. aastal toimus pilootuuring, kus anti kroonilise kõhukinnisusega kimpus olevatele inimestele 4 nädalat järjest mangot süüa. Uuringu tulemused näitasid, et need, kes sõid mangot, parandasid märkimisväärselt kõhukinnisuse sümptomeid ning oma ainevahetust. Teadlased põhjendavad, et mango mõjub meie soolestiku mikrobiootale positiivselt, sest sisaldab probiootilisi kiudaineid, kuid mõju avaldavad ka teised mangos leiduvad biokeemilised ühendid.

Mango mõjub hästi silmade tervisele

Mango sisaldab antioksüdante, näiteks luteiini ja zeaksantiini. Mitmed teadustööd on leidnud, et need kaks antioksüdanti on võimelised positiivselt mõjutama silmade töövõimet. Näiteks on täheldatud suurenenud nägemisulatust ning nägemise kontrastsuse paranemist. Selliste antioksüdantide ja A-vitamiini sisaldavate puuviljade ja köögiviljade regulaarne tarbimine mõjub hästi silmade tervisele ja võib aidata ennetada vanadusest tingitud nägemise kaotust.


Populaarsed artiklid