Ajakiri Toit&Trend
Elustiiliajakiri

Mis on laagerdatud lihatükk?

Liha • 19 Juuli, 2019
Kui soovid maitsva roa kiiremini lauale anda, vali kokkamiseks laagerdatud lihatükk.

Laagerdamata liha valmimiseks võib kuluda isegi kuni 4 tundi, laagerdatud liha aga saab söömiskõlbulikuks vähem kui tunniga.

Laagerdamine tähendab, et liha säilitatakse eriliselt reguleeritud temperatuuriga keskkonnas, mille käigus ensüümid muudavad lihakiud pehmeks ja maitseküllaseks. Ära pelga rasvast lihatükki, sest rasvakiht sulab praadimise ajal ära ning liha ise muutub mahlaseks ja aromaatseks. Laagerdatud veiseliha ei ole vaja marineerida. Piisab meresoola ja värskelt jahvatatud pipra lisamisest pärast küpsetamist.

Mis on mis

Veiselihalõigud võivad pärineda eri rümbaosadest. Neid kuivlaagerdatakse vähemalt 28 päeva, mis muudab liha eriti pehmeks ja maitseküllaseks. Järgmised kirjeldused aitavad sul valida sobivaima lõigu kuivlaagerdatud veiselihast.

T-kujulise kondiga lõik (T-bone) – gurmaanide kõige hinnatum lõik, mis koosneb kahest veise kõige õrnemast osast: sise- ja välisfileest.

Musta Anguse lõik (Black Angus) on Anguse tõugu veise õlatükk. Tänu erakordselt maitsvale lihale peetakse seda Šotimaal aretatud veisetõugu üheks maailma parimaks.

Kondita antrekoot (rib-eye) eristub oma mahlasuse poolest. Ingliskeelne nimetus tuleneb marmorsilmast lihalõigu keskel. Ümbritsevad rasvasooned sulavad küpsetamise käigus, tänu millele jääb praad eriti mahlane ja hõrk.

Seljatüki välisfilee (striploin) on lõigatud veiserümba tagaosa suunas lühikesest nimmepiirkonnast. See pole küll nii pehme, ent on maitserikkam kui mõni teine lihatükk.

Antrekoot pärineb veiserümba ribide tagusest alast. Seda marmorlihalõiku peetakse üheks kõige rikkalikuma maitsega tükiks.

Romsteek (z) lõigatakse kintsu pehmest tagumisest ja vähem rasvasest osast, mistõttu liha on üsna lahja. Sellele lõigule on omane väljendusrikas ja tugev veiseliha maitse.

Rimi poeriiulitelt leitav veiseliha on kvaliteedi säilitamiseks vaakumpakendatud ning tükid on juba portsjoniteks lõigatud. Ise liha lõigates jälgi, et viilud ei tuleks paksemad kui 2 cm. Kui lähtud liha kaalust, siis ühele inimesele piisab 250–300-grammisest tükist.

Kuidas praadida laagerdatud biifsteeki

Liha peaks olema toatemperatuuril, seega võta lõigud aegsasti külmkapist välja. Enne valmistamist tupsuta liha köögipaberiga, nii et see saaks tõesti kuivaks ega sisaldaks liigset vedelikku. Kasuta paksu põhjaga raudpanni või lihtsalt praepanni. Eelsoojenda pann korralikult ning kasuta praadimiseks sobilikku rafineeritud õli. Tõsta laagerdatud lihalõik kuumale pannile ja prae 2–3 minutit mõlemalt poolt (aeg sõltub lihatüki paksusest). Ära liiguta liha pannil liiga tihti!

Kui liha on mõlemalt poolt pruunistatud, lisa meresoola ja värskelt jahvatatud pipart. Võid lihalõigu peale panna ka väikese tüki võid, mis muudab roa veel mahlasemaks. Mässi liha fooliumisse ja lase 5 minutit seista – nõnda on liha ka hiljem rikkalikult maitsev, õrn ja mahlane. Serveeri praetud kartulite, köögiviljade, piprakastme ja teiste meelepäraste lisanditega.


Populaarsed artiklid