Katri Merisalu
Toitumisnõustaja

Maasikad sisaldavad eluks vajalikke toitaineid

Köögiviljad • 22 August, 2019
Maasikad sisaldavad eluks vajalikke toitaineid – see fakt on tänaseks tõestatud ka paljude teaduslike uuringutega. Teadaolevalt sisaldab 100 grammi maasikaid umbes 0,3 g rasva, 7,7 g süsivesikuid (millest 4.9 g suhkrud) ja 2 g kiudaineid.

Vitamiinidest sisaldavad maasikad suuremas koguses C-vitamiini, looduslikke folaate ning A-vitamiini. Väiksemates kogustes leidub K-vitamiini, niatsiini ehk B3-vitamiini, E-vitamiini, B6-vitamiini, tiamiini ehk B1-vitamiini ja riboflaviini ehk B2-vitamiini.

Mineraalainetest sisaldavad maasikad enim kaaliumi ja rauda, kuid maasikates võib leiduda ka fosforit, kaltsiumi, magneesiumi, naatriumi, tsinki, mangaani jne. Taimed omastavad mineraalaineid mullast, seetõttu sõltuvad mineraalainete kogused kasvupinnasest ja väetamisest.

Maasikates olev kaalium on oluline südame tervisele

Maasikates sisalduv mineraal kaalium on meile oluline selleks, et süda ja lihased saaksid teha häirimatult oma tööd. Veel aitab kaalium edasi kanda organismi närviimpulsse, tagada vere happe-aluse tasakaalu ning süsivesikute normaalse ainevahetuse. Üle 4000 mg kaaliumi päevas tarbivatel inimestel on väiksem oht jääda südamehaigustesse kui neil, kes tarbivad umbes 1000 mg kaaliumi päevas.

Maasikad sisaldavad palju antioksüdante

Need punased ja magusad suvemarjad pakuvad meie organismile rohkesti huvitavaid antioksüdante. Maasikates leidub pelargonidiini, ellagiinhapet, ellagitanniini, protsüanidiini, antotsüaniini. Terve inimese organismis valitseb vabade radikaalide ja antioksüdantide vahel tasakaal. Vabad radikaalid on molekulid, mis on väga reaktsioonivõimelised, põhjustades reaktsioone, mille tulemusel tekib suur hulk uusi vabu radikaale. Vabad radikaalid muutuvad ohtlikuks, kui see tasakaal on rikutud. Antioksüdandid on tähtsad, sest pidurdavad vabade radikaalide teket, aidates seeläbi aeglustada vananemist ning vähendada mitmete haiguste tekkimist nagu südameveresoonkonna haigused, degeneratiivsed ajuhaigused ja vähk.

Maasikad sisaldavad tihtipeale pestitsiidide jääke

Need kõigi lemmikud suvemarjad kuuluvad alati nimekirja, kus on välja toodud kõige rohkem pestitsiidide jääke sisaldavad puuviljad ja marjad. Sellepärast on soovitatav võimaluse korral osta maasikaid, mis on kasvatatud mahepõllumajanduses või kasvatada neid oma aia olemasolul ise. Siiski ei maksa peljata ka tavapõllumajanduses kasvatatud maasikate söömist, sest neist saadud toiteväärtus on suurem, kui nendest maasikatest saadud pestitsiidide jääkidest võimalikud tekkivad riskid tervisele.

Lapseootel naised, imetavad emad, väikelapsed ja vanurid võiksid võimaluse korral ikkagi süüa maasikaid, mis on kasvatatud mahepõllumajanduses.


Populaarsed artiklid