Hansa Herbs - aastaringselt kõrgkvaliteedilise valikuga maitsetaimede ja salatite kasvataja Eestis

Kohalik Toit • 07 Veebruar, 2022
Hansa Herbs alustas maitsetaimede kasvatusega 2008. aastal ja nende esimeseks suuremaks kliendiks oli just Rimi.

Tallinna lähedal Kose vallas asuvas Oru Farmi talu Hansa Herbsi kasvuhoones kasvatatakse aastaringselt maitsetaimi ja salateid. Vestlesime Hansa Herbsi asutajate, Tuuli ja Hugh Cartmilliga, et teada saada, kuidas üks maitsetaimede kasvatus igapäevaselt jätkusuutlikult toimetab.


Kuidas sai Hansa Herbs alguse?

Maitsetaimede kasvatamisega alustasime 14 aastat tagasi. Meie esimeseks suuremaks kliendiks oligi Rimi, kellega meil on siiamaani väga tore koostöö.

Kõik sai alguse aga rooside kasvatamisest kasvuhoones. Käies rohkem ringi Põhjamaa riikides, Soomes ja Rootsis, nägime, et aastaringselt oleks meil paremini võimalik kasvatada ning turustada maitsetaimi ja salateid, mida meil roosidega ei olnud kahjuks võimalik teha. Nii võtsime hoopis eesmärgiks pakkuda aastaringselt kõrgekvaliteedilise ja tervisliku valikuga maitsetaimi ning salateid.


Mis taimi Te Hansa Herbsis kasvatate ja kuidas käib taimekasvatus?

Meie maitsetaimede ja salatite sortiment varieerub, eelkõige vastavalt klientide eelistustele. Põhisortimendis on meil basiilik, tüümian, rukola, Tai basiilik ja piparmünt. Salatitest on meil valikus frillis, frisee ja võisalat.

Meie lähenemine on väga personaalne. Taimed külvame ise seemnest otse potti ning seejärel viime need edasi idanemisruumi, kus sõltuvalt taimest on need seal 2-6 päeva. Pärast seda toome taimed meie taimlasse, kus neid kastetakse esmalt pealtpoolt. Kui taimedel on juba juured alla tulnud, siis asetame need lõpuks rennidesse, kus kastmine toimub juba juurte kaudu.


Kuidas rakendate maitsetaimede kasvatuses keskkonnasõbralikkust?

Ehitasime uue jätkusuutlikkusele orienteeritud kasvuhoone 2013. aastal eesmärgiga kasvatada tervislikke taimi kõige keskkonnasõbralikumal moel. Uued süsteemid loovad parema kliima kasvuhoones ja vähendavad energiatarbimist märkimisväärselt. Tänu sellele kasvavad taimed kiiremini ja nende kvaliteet on parem. Samuti taastöötleme oma jäätmeid nii palju kui võimalik, näiteks kasutame taimekasvatuse juures taaskasutatud plastikust potte.

Me ei ole kunagi kasutanud kemikaalseid taimekaitsevahendeid. Selle asemel kasutame kahjurite vältimiseks nii-öelda kasulikke putukaid, kes tulevad ja söövad halvad putukad lihtsalt ära.

Samuti vaatame pidevalt uusimate tehnoloogiate ja innovaatiliste materjalide poole. Juba täna kasutame kasvuhoonetes kliimaarvutit, mis aitab taimedele luua täpselt õige kliima vastavalt hooajale, päevale või isegi tunnile.


Populaarsed artiklid