Halika õunatalu keskendub kvaliteetse Eesti õuna kasvatamisele ja keskkonnasõbralikkusele

Kohalik Toit • 06 Oktoober, 2021
Halika õunatalus on esikohal kvaliteetse ja ilusa Eesti õuna kasvatamine.

Rimiga alustati koostööd siis, kui õunakasvatuse mahud piisavalt suureks said, et sarnast kvaliteeti ka Rimi kauplustes edasi saaks pakkuda. Sellest ajast peale on koostöö sujunud, sest nii kliendid kui ka Rimi hindavad Halika talu tööd ja esmaklassilist õunasaaki. Uurisime Halika talu juhatajalt, Lauri Kasvandilt lähemalt, kuidas talus toimetatakse ja mis on nende edu saladus.

Kuidas sai Halika õunatalu alguse?

Halika õunatalu sai oma alguse 2000ndatel aastatel kui Ille ja Kalmer Kasvand hakkasid Eestis õunakasvandust aretama. Me saime aru, et Eestis on võimalik õunu kasvatada teistmoodi ning õun ei pea alati olema pisike ja kärnas. Kokku on meil nüüdseks aedades üle 30 erineva õunasordi, kuhu kuuluvad ka aegumatud klassikud nagu Liivi Kuldrenett, magus Tiina, aga ka uuem sort Ligol, mida ka Rimist leida võib.

Kuidas te talus toimetate ja mis töödega täpsemalt tegelete?

Aastaringselt on Halika talus 10 töötajat, aga hooajal tuleb juurde ligikaudu 20 inimest, kes aitavad kogu talvise saagi ära korjata. Tööpäevad sõltuvad enamasti aastaajast - sügisest kuni kevadeni käib õunte korjamine, sorteerimine ja pakendamine. Kui kevadel ilmad soojemaks lähevad, kolime oma tegevusega õue ja veedame enamus päevadest õunaaias päikese käes, siis on peamisteks tegevusteks õunapuude lõikamine ja harvendamine.

Kuidas aitab Halika õunatalu kaasa keskkonnasõbralikkusele?

Oma suure vaevaga kasvatatud õuntest kasutame ära 97%. Ehk õuntest, mis müüki ei lähe, nendest teeme õunamahla, milles ei ole lisatuid suhkruid, vaid looduslikud puuviljasuhkrud, mis ajapikku õuntes ise tekivad ja mahlale naturaalse magusa maitse annavad.

Kõik, mis müügist ja mahlategemisest üle jääb, anname kohalikele talumeestele pullikasvandusse söödaks.

Lisaks jälgime toodete pakendamisel ka jätkusuutlikkuse põhimõtteid. Kõik e-poest tellitud pakid paneme teele pappkarpides, kus õunad on puupõhuga ilusti vooderdatud. Jaekaubandusse saadame õunad aga korduvkasutatavate kastidega.

Soovime Halika talule tuult tiibadesse jätkuvalt heade Eesti õunade kasvatamisel!


Populaarsed artiklid