Mārcis Mitrevics
Sommeljee

Uuendused veinivalikus

Joogid • 31 Detsember, 2020
Püüame pidevalt oma veinivalikut täiustada, et saadaval oleks parim võimalik sortiment tervest laiast veinimaailmast. Samuti mõtleme veini stiilidele ja moesuundadele, üritades ajaga kaasas käia ja nõudlusega sammu pidada.


Moega ei pea ma silmas ainult paljude populaarsete, parajasti kõige äratuntavamate veinimarkide pakkumist. Veelgi olulisem on mõista, kuidas veinivalikud muutuvad ühiskonnas koos söömist ja toitu käsitlevate traditsioonidega. Seetõttu pean moodsaks niisugust veini, mis tagab parima võimaliku ühilduvuse nüüdisaegsete toitumisharjumuste ja elustiiliga. Mõtleme põhjalikumalt veinipudeli või -pakendi suurusele ning klassikaliste piirkondade veinide pakkumisele, et need oleksid valmistatud just tänapäeva veinihuvilistele. Samuti otsime pidevalt nišše ja vähem tuntud piirkondade veine, mis oma kvaliteedi ja võimega kohaneda tänapäevase köögiga leiavad koha veiniarmastajate südameis.

Sellest kriteeriumist on kahtlemata kinni peetud järgmiste veinide valimisel meie sortimenti. Arendades jätkuvalt erilist, ainult Rimis saadavat sortimenti, oleme maale toonud veinid kahest täiesti erinevast piirkonnast.


Toscana elegants

Esimene, eriliselt tähelepanuväärne uudis Rimi sortimendis on klassikalisest Toscanast pärit veinid, mida nende looja Massimo Sensi on nimetanud Toscana elegantsiks. 1890. aastal asutatud kuulus veinimaja on põlvkonnast põlvkonda hoolitsenud oma veinide eest – kvaliteet ennekõike ning alles seejärel kvantiteet. Tänapäeval müüb Sensi üle poole toodangust väljapoole oma riigi piire ja nende veinid on saadaval maailma eri riikides neljal kontinendil. Nüüd on selle valmistaja vein kättesaadav ka Rimis, tarnitud otse tootjalt.

Kui ma Massimoga esimest korda kohtusin, võlus see veinimeister mind kõigega – oma elegantsi, teadmiste, stiili ja külalislahkusega. Tuli välja, et samasugused olid tema veinid – ideaalselt kujundatud, pöörates tähelepanu ka kõige pisematele detailidele, kaunites pudelites ja ilusate sõnadega. Tundsin isegi natuke muret, kas see pole mitte lihtsalt turundus, mis teeb need veinid eriliseks. Ent kui hingasin sisse esimese pakutud Chianti lõhnabuketti ja maitsesin seda taevalikku vedelikku, haihtus mu mure – mõistsin, et olen leidnud õige Toscana veinide koostööpartneri. Iga Sensi vein on kui kunstiteos mõnest Firenze galeriist – neil on kauge mineviku aura ja tugev positiivne mõju kõikidele meeltele. Muuseas, sensi tähendab itaalia keeles meeli või tundeid. Kutsun tegema oma meeltele head ja maitsma mõnd meie äsja avastatud Toscana pärlitest!


Veel üks lipp valikus

Rõõmuga kiirustan tutvustama veel üht piirkonda meie veinivalikus – see on Burgenland Austrias. Austria veine peetakse tänapäeval kvaliteediprooviks. Osaliselt on see tingitud 1980. aastatel ilmnenud halva kvaliteedi küsimustest ja edaspidisest riiklikult korraldatud rangest kvaliteedikontrollist veinitootmises. Teine kvaliteedistandardi kõrge nõue on seotud selle riigi uue auahnete veinitootjate põlvkonnaga. Nad on omandanud teadmised Saksa, Prantsuse ja Itaalia veinikoolides, loonud ise oma Austria veiniharidussüsteemi ning määravad nüüd Austria veinitootmise tooni, moodi, stiili, eripära ja kordumatust. Hõrgud, gastronoomilised ja intrigeerivad veinid, mis valmistatud kohalikest viinamarjadest (mitte maailmakuulsatest), on Austria visiitkaart.

Austria veinipiirkondade seas on Burgerland tähelepanuväärne eri veinistiilide ja kasvatatavate viinamarjasortide laia valiku poolest. Rimi sortimenti oleme valinud veinid põnevast veinimajast nimega Zantho. Kõigepealt tunned need veinid ära sisaliku pildi põhjal (mitte segi ajada Smaragdi veinide sisalikuga teisest Austria veinipiirkonnast Wachaust Doonau kaldal). See kohaliku metsa sisalik sümboliseerib veinitootja seost loodusega ja maksimaalselt keskkonnasõbralikku põllumajandust.

Järgmine üllatus on veinikork – Zantho veinid on suletud korduvalt kasutatavate, keskkonnasõbralike, esteetiliselt meeldivate ja praktiliste klaaskorkidega, mis on valmistatud Böömi klaasist uuendusmeelses Vinoloki tehases.

See on aga alles Zantho-seikluste algus. Proovi mahlakalt küllastunud ja kontsentreeritud tumedat Zweigelti või täpset mineraalide, tsitruste ja vürtsikate maitseainete segu gastronoomili-es Grüner Veltlineris – siis on selge, miks valisime välja just need veinid. Lisaks leiad stiilse tänapäevasuse huvides meie valikust lõbusalt elava ja moodsa Pinki, mis on Zantho tõlgendus roosast veinist – suurepäraselt karastav jook ning ühtlasi sobiv kergete kala-, liha- või köögiviljasuupistete kõrvale ja marinaadidesse. Oleme Zanthost tellinud ka Sauvignon Blanci – osaliselt küll järgides tohutut nõudlust, põhiliselt aga seepärast, et tegemist on neetult hea Sauvignon Blanciga!

Kutsun avastama omaenda toidu ja joogi harmooniat!

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga.

Alkohol võib kahjustada teie tervist.


Populaarsed artiklid