Mis on laager tüüpi õlled?

Joogid • 27 Mai, 2020
Kuidas teha vahet laager tüüpi ehk põhjakääritusõllede enim levinud stiilidel? Panime kokku lühikese ja selge õpetuse, mis iseloomustab iga stiili omadusi ja maitset.

Pilsner

Klassikaline laager tüüpi õlu, mis on pärit Pilseni linnast. Pruulimisel kasutatakse põhiliselt nooblimaid Saksa humalaid. Kahvatu värvi ja humalase kehaga jook. Serveerida pilnseri klaasist.

Pale Laager

Kerge õlu, kus on vähe humalat. Tüüpiliselt 4,5-5% kange. Lõppmaitse tihti mõrkjas. Serveerida seiker tüüpi klaasist.

Stem beer

Kutsutakse ka California Common'iks. Hübriid laagrist ja ale õllest. Kääritakse ale õlle temperatuuril, aga kasutatakse laagri pärmi. Steam beeris on segunenud laagri omadused ja ale puuviljasus. Serveerida siker tüüpi klaasist.

Märtsen

Algupäraselt joodi seda õlut Oktoberfestil. Märtsenit pruuliti traditsiooniliselt märtsikuus ja laagerdati pikalt suvekuudel. Värvilt on see õli merevaiku karva kuldne. Serveerida klaas- või savikannust.

Bock

Pärit Saksamaalt. Bock õlled on tugeva kehaga ja ka alkoholi poolest rikkad. Vähese humalaga karamelline õlu. Serveerida õllekannust.

Porter

Porter võib olla nii laager kui ka ale tüüpi õli. Enamik portereid on siiski ale tüüpi, Balti porter on laager. Need magusad šokolaadised õlled on rikkad ka humala poolest. Serveerida tulbikujulisest klaasist.

Pale ale

Kõige lihtsam ja kergemini joodav ale tüüpi õli. Kergema poolse kehaga ja tavaliselt üsna armaatne rüübe. Serveerida seiker tüüpi klaasist.

Indian pale ale (IPA)

Need on tavaliselt tsitruselise ja väga intensiivse lõhnaga. Maitselt üsna humalased ja kehalt mõõdukad. Selle stiili puhul on olemas ka erinevad variatsioonid nagu Session IPA, mis on rohkem suvine jook, madalama alkoholi sisalduse ja ka kergema kehaga. Samas Double/Imperal IPA on vastupidiselt sessionile oluliselt jõulisem nii kehalt kui ka alkoholi tasemelt. Serveerida tuleb tulbikujulisest või seiker klaasist.

Saison

Aroomis domineerivad tavaliselt puuviljased noodid. Tugevalt karboniseeritud ja intentsiivse vahuga. Maitse vürtsikas ja tsitruseline. Keskmise või kerge keha ja keskmise kuni kõrge alkoholi sisaldusega. Serveerida võiks tulbikujulisest klaasist.

Weissbier/Witbier

Tegemist on nisuõllega, kus tsitruse happelisus ja puuviljalisus on alati olemas. Belgia stiilis nisuõlu ehk witbier on ka tavaliselt maitsestatud apelsinikoore ja koriandriga. Suvine õlu. Serveerida nisuõlle klaasist või tumbler tüüpi klaasist.

Stout

Selle õlle valmistamisel on kasutatud tugeva rõstiga linnaseid Sõna stout tähendabki tugev. Maitses on tunda mõrudat šokolaadi. Stoutil on ka palju erinevaid variatsioone nagu Iiri stoud ehk dry stout, magus ehk milk stout ning imperial stout.

Odravein

See õlu on justkui kõikide õllede kuningas. Tema valmistamiseks kasutatakse ainult virde ehk käärima hakkava õlu kõige väärtuslikumat osa. Maitselt väga linnaseline ja kõrge alkoholisisaldusega. Odraveini mekkimiseks võta kindlasti aega ja naudi. Serveeri snifter tüüpi klaasist.

Gose

Maitselt hapu nisuõlu. Vana stiil, mis vahepeal unustuste hõlma vajunud, kuid nüüd jälle au sisse tõusnud. Maitses tugev nisu iseloom. Tavaliselt madala alkoholi sisaldusega. Gose stiilis õlut maitsestatakse tihti ka soolaga. Serveerida õllekannust või seiker tüüpi klaasist.

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga.

Alkohol võib kahjustada teie tervist.


Populaarsed artiklid