Katri Merisalu
Toitumisnõustaja

Mis on vesikress?

Tervis • 14 Juuni, 2021
Väike, võimas ja roheline: 4 põhjust lisada toidule vesikressi
 

Looduses tuleb tihti ette, et üks väike tumeroheline taim teeb mikroelementide sisalduses silmad ette nii puuviljadele kui köögiviljadele. Üks selline taim on vesikress. Näpuotsatäis salatile või võileivale ning võid kindel olla, et keha saab tervist juurde luudest veresoontest, naha ja ajuni välja. Toitumisnõustajad üle maa peavad vesikressi kulla vääriliseks.

Vesikressis on vähe kaloreid, kuid hulgi inimesele kasulikke toitaineid. Vesikress sisaldab K-vitamiini, E-vitamiini, tiamiini ehk B1-vitamiini, riboflaviini ehk B2-vitamiini, B6-vitamiini, folaate, B5-vitamiini, magneesiumi, fosforit, rauda, tsinki, seleeni, kaaliumi ja vaske.

Koos teiste kapsalistega nagu brokoli, lehtkapsas, rooskapsas ja peakapsas kuulub vesikress Brassicaceae perekonda.

Vesikress sisaldab enim K-vitamiini

Kõikidest toitainetest sisaldab vesikress kõige enam K-vitamiini ehk füllokinooni. K-vitamiin on rasvlahustuv ja inimese organism vajab seda mitmeteks protsessideks - see tagab verehüübimise, suurendab veresoonte vastupidavust, mõjub valuvaigistavalt, tugevdab lihaseid ja konte ning aitab ennetada kognitiivse võimekuse langust. Mõned uuringud on tõestanud ka K-vitamiini efektiivsust vähkkasvaja ennetamisel.

☞ 34 grammi vesikressi sisaldab üle 100% Sinu päevasest K-vitamiini vajadusest.

Vesikress sisaldab rohkelt antioksüdante

Antioksüdandid aitavad võidelda vabade radikaalide põhjustatud kahjude vastu, et vältida organismi oksüdatiivset stressi. Kestev oksüdatiivne stress võib põhjustada või süvendada selliseid haigusi nagu vähk, südame-veresoonkonnahaigused, diabeet, Alzheimeri ning Parkinsoni tõbi. Veel arvatakse, et antioksüdandid aitavad ennetada vananemist ja tugevdavad immuunsüsteemi.

Vesikress sisaldab heas koguses C-vitamiini

C-vitamiini rikast taimset kraami tuleb kindlasti süüa iga päev. Evolutsiooni käigus on inimene kaotanud võime sünteesida C-vitamiini endogeenselt ehk organismisiseselt, seega peame hoolitsema selle eest, et saame selle vitamiini kätte toidust. C-vitamiini igapäevane hoolas tarbimine langetab märkimisväärselt infarkti ja insuldi riski, kolesteroolitaset ning vererõhku. C-vitamiin mängib olulist rolli, et aju saaks efektiivselt funktsioneerida ja toetab meie immuunsüsteemi vastupanuvõimet. Ka on C-vitamiin oluline komponent kollageeni sünteesiks. Kollageen omakorda aitab säilitada arterite tugevat struktuuri ning hoiab naha pringi ja noorena.

☞ C-vitamiin aitab paremini toime tulla üleliigse stressi ja väsimusega.

☞ Suitsetajatel on võrreldes teistega suurem C-vitamiini vajadus.

☞ Samuti vajavad suuremat kogust C-vitamiini rasedad ja imetavad emad. Ebapiisav C-vitamiini tarvitamine raseduse ajal võib kahjustada loote aju arengut.

Vesikress sisaldab meie luude jaoks olulisi toitaineid

Tihti tuntakse kaltsiumi kui olulist luude tervise ja tugevuse heaks panustavat toitainet, kuid olulisi toitaineid on teisigi, kusjuures need on kõik vesikressis olemas! Nimelt mängivad rolli veel ka K-vitamiin, magneesium, kaalium ja fosfor. Selleks, et tagada tugevad luud on vaja süüa iga päev toitainerikkaid köögivilju.

Luude ja närvisüsteemi toetamiseks on vesikressis inimese jaoks just õiges tasakaalus ka kaalium ja kaltsium. Lisaks leidub taimes joodi, mis toetab kilpnäärme tööd. Tervistavate omaduste tõttu on vesikress levinud ravidieetides.

Maitselt on vesikress õige pisut mõrkjas, kuna tema lehtedes leidub sinepiõli. Taime kasutatakse nii kõiksugu lihade maitsestamiseks kui ka lihtsalt salatites ja võileibadel kerge krõmpsu ja särtsuma meki andmiseks.


Populaarsed artiklid