Katri Merisalu
Toitumisnõustaja

Kuidas valmistuda liikumisürituseks?

Tervis • 31 Mai, 2024
Suvi on liikumiseks ideaalne aeg – täis erinevaid spordi- ja liikumisüritusi!

Üks tähelepanuväärsemaid neist on kindlasti Rimi Eesti Linnajooksude sari, mis hõlmab üheksat etappi Eesti eri paigus. Et neist sündmustest täiel rinnal osa saada ja rajal energiat ning jaksu jätkuks, on õige ettevalmistus ülimalt oluline.

Meie toitumisnõustaja Katri Merisalu on pannud kokku kasuliku meelespea, kuidas oma keha liikumiseks kõige paremini ette valmistada.

Päev enne liikumisüritust:

Väldi raskesti seeditavaid toite.
Enne maratoni väldi raskesti seeditavaid ning kõhugaase tekitavaid toite – näiteks tsitruselised, seened, kapsad, pähklid.Vältida tuleks ka kiudaineterikkaid ja väga rasvaseid toite, sest need võivad põhjustada seedeprobleeme.

Joo piisavalt vett!
35 ml ühe kehakaalu kg kohta. Selleks, et kehal ei tekiks veepuudust ehk dehüdratsiooni on soovituslik lisada veele lisaks mineraale (magneesium, kaalium, naatrium). Alusta juba hommikul 500 ml mineraalidega rikastatud vee joomist. Jälgi, et jooksid päeva jooksul piisava koguse. Näiteks: Mineralex - Süvaookeanivee mineraalid või Mineraalainete segu joogiveele
Sellist mineraalidega rikastatud vett on soovituslik juua juba nädal ennem maratoni ja treeningute ajal.

Ära söö liiga hilja õhtusööki!
Jooksule eelneval päeval on hea õhtusööki mitte süüa liiga hilja ja siis end magama veeretada vaid süüa hoopis varajane õhtusöök. Hilja söömine ja täis kõhuga magama minek mõjutavad une kvaliteeti. Selle tulemusel võid jooksupäeva hommikul tunda ennast väsinuna ja halvas tujus. Õhtusöögi ja magamamineku vahele võiks jääda 3-4 tundi.

Õhtusöögiks enne jooksuüritust vali kergesti seeditavad valgud.
– Valged lihaallikad, nagu kana või kalkun. Kui soovid siiski liha tarbida, vali madala rasvasisaldusega valge liha ja tarbi mõõdukas koguses.
– Taimsed valgud. Kaunviljad, tofu ja tempeh on kergemad alternatiivid, mis pakuvad vajalikku valku ilma liigse rasvata.
*Need sobivad juhul, kui oled varem söönud ja need ei tekita sulle seedeprobleeme või raskust.

Näidismenüü:

Hommikusöök: Kaerahelbed banaaniga ja mesi, täisteraleib, mahl.

Lõunasöök: Kanafilee riisiga, aurutatud köögiviljad.

Õhtusöök: Pastaroog vähese rasva ja köögiviljadega, väike salat vähese õliga.

Ootame sind jooksurajale! Rohkem infot Rimi Eesti Linnajooksude sarja kohta leiad siit: Rimi Eesti Linnajooksud 2024


Populaarsed artiklid