Nautica Rimi juhataja: meie töötajad on võtnud annetamise oma südameasjaks

Tarbime targalt • 01 Oktoober, 2021
Igas toidupoes jääb päeva lõpus üle ports toidukaupa, mida järgmisel päeval enam müüki panna ei saa.

See ei tähenda, et need kaubad enam söögiks ei kõlba, vaid et need on ületamas või juba ületanud “parim enne” kuupäeva. Rimi annetab sellised tooted päeva lõpus Toidupangale ning sel aastal on üks kõige rohkem toitu annetanud kauplustest Tallinna Nautica Rimi. Annetamisega alustades liikus Rimist Toidupangale vaid saia ja leiba, sest näiteks värske kauba annetamine on üsna keerukas protsess. Ajapikku on annetatavate kaupade valik aga oluliselt laienenud. Nautica Rimi juhataja Maris Pross räägib lähemalt, kuidas annetamine käib ja miks on see vajalik.

Mismoodi annetamine käib?

Nautica Rimi on tegelenud toidukaupade annetamisega poe algusaastatest saati. Kui esimesteks koostööpartneriteks olid Punane Rist ja lasterikkad pered, siis nüüdseks annetab pood toitu peamiselt Toidupangale. “Vastavalt meie lepingule võtab Punane Rist vastu ainult neid tooteid, mis ei olnud ületanud “parim enne” kuupäeva,” märkis Pross. See tähendab tema sõnul, et annetada sai vaid jääke ja defektiga pakendites kaupa ja suur hulk tegelikult kõlblikke tooteid jäi lihtsalt üle.

Annetamine käib nii, et päeva lõpus korjavad töötajad saalist kokku kõik annetamiseks mõeldud tooted ja kannavad need maha. Edasi pakendatakse kaup banaanikastidesse ja pannakse külmikusse ootele, kuniks Toidupank neile järele tuleb. Seejärel allkirjastatakse vastav dokument ning Toidupank viib kauba minema.

Annetatakse järjest rohkem kaupa

“Suuremad Rimid annetasid kohe algusest peale ka liha- ja piimatooteid, aga meil polnud see kahjuks võimalik, sest Toidupangal ei olnud piisavalt külmkapiga autosid, millega toidule järele tulla,” selgitas Pross. “Kohe, kui neil see võimalus tekkis, hakkasime ka meie teisi toidukaupu annetama.”

Praeguseks annetab Nautica Rimi päeva lõpus piima-, liha- ja kalatooteid ja selle aasta algusest lisandusid valikusse ja puu- ja juurviljad. Annetamisele ei kuulu koogid ja tordid, sest neid on raske kahjustamata transportida. Samuti ei annetada Rimi köögi tooteid, sest neil kindel realiseerimisaeg, mida ei tohi ületada. Samas on ka nende toodete raiskamise vähendamiseks käimas spetsiaalsed projektid..

Hea tulemuse tõid puu- ja köögiviljad

Nautica Rimi tänavuse tubli saavutuse taga on suuresti asjaolu, et aasta algusest saati annetatakse ära ka puu- ja köögiviljad. Värske kauba annetamine on pisut keerulisem protsess, sest kõik puu- ja köögiviljad tuleb päeva lõpus ükshaaval üle vaadata, et välja praakida kaup, mis enam ei kõlba ja saata annetamisele ainult ilusad tooted.

“Meil on väga tublid tootespetsialistid, kes on valmis kaupa sorteerima,” rääkis Pross. “Tean, et väga paljud poed seda ei tee, sest protsess on pikk ja tülikas, aga meie töötajad on võtnud selle oma südameasjaks. Muidugi on meil on tänu sellele koormus suurem, aga nii saame vältida täiesti kõlbliku toidu ära viskamist ning aidata neid, kes seda vajavad.”

Toidupank on puu- ja köögiviljade eest väga tänulik, sest neid annetatakse praeguse seisuga pigem vähe ning värske ja tervislik kaup on väga hinnas. “Nautica Rimil on lai puu- ja köögivilja valik ning värske kaup moodustab suure koguse meie annetustest,” kinnitas Pross. “Meil on hea meel, et saame olla abiks ning ei pea täiesti söögikõlblikku kaupa ära viskama.”


Populaarsed artiklid