Mida täna süüa teha? Rimi virtuaalset kokka katsetasid nii vegan kui ka tavatoitujad

Tarbime targalt • 03 September, 2021
Rimi käivitas mõne aja eest rakenduse “Tühjenda oma külmik,” et aidata vähendada toidujäätmete hulka meie kodudes.

Selle kasutamine on lihtne – vaid paari klikiga saab olemasolevatest toiduainetest valmistada huvitavaid roogasid, mis muuseas sobivad eri sorti toitujatele. Andsime rakendust proovida perekonnale, Siimule ja Kerstinile, kes on tavatoitujad ja ühele veganile (Liisa), ning küsisime, mida nad sellest arvavad.

Uued ideed ja maitsed

Tavatoituja Kerstin ütles, et valikud olid üllatavalt mitmekesised ning ise ei oleks ta selle peale tulnudki, milliseid uusi roogasid külmkapis leiduvatest toiduainetest valmistada saaks. Enamasti jõutakse Kerstini peres koju üsna hilja õhtul, mis tähendab, et loomingulise mõtlemise võime on nullilähedane ning külmikus olevad toiduained jäävad kasutamata. “Hilisõhtutel oleme võtnud pigem poest paki pelmeene või tellinud valmistoitu,” tunnistas Kerstin.

Tühjenda oma külmik” andis tema sõnul aga kätte mitu retsepti, mille järgi teha kiirelt ja vähese pingutusega maitsev õhtusöök. Siim ja Kerstin olid ühel nõul, et nende lemmik seni katsetatud roogade hulgast on kana-pasta salat, sest seda oli väga lihtne valmistada, kuid maitseomadusi see asjaolu küll kuidagi ei pärssinud.

Mida arvab vegan?

Liisa on juba kaheksa aastat olnud taimetoiduline ja otsustas kahe kuu eest loobuda ka piima- ja munatoodetest ning hakata täistaimetoitlaseks ehk veganiks. Tema oli rakenduse suhtes alguses veidi skeptiline, sest enamasti on tal olemas üsna kindlad retseptid, mille järgi kodus süüa valmistada. “Praeguseks on mul üsna kindlalt paigas, mis roogasid ja maitseid eelistan,” märkis ta.

Eksperimendi lõpus tunnistas Liisa aga, et tegelikult leidis ta rakenduse abil mõningaid uusi kombinatsioone ja maitseid, mida tahaks edaspidigi katsetada. Kõige enam kiitis noor naine pärlodra salatit ja moussakat, mille ta ka ilmselt enda põhimenüüsse lisab. “Moussaka kikerhernestega oli minu jaoks täiesti uus roog, mis sai aga kiirelt üheks lemmikuks,” sõnas ta.

Sammud toiduraiskamise vähendamise suunas

Kõik eksperimendis osalejad – nii Kerstin ja Siim kui ka Liisa – tunnistasid, et kuigi nad püüavad ostetud toiduained alati ära kasutada, tuleb vahel ikkagi ette, et mõne asja peab ära viskama. “Meie kodune külmik on suhteliselt alati erinevaid asju täis ostetud ja vahel jääb mõni toiduaine lihtsalt liiga pikalt seisma,” tunnistas Siim. “Ma kujutan küll ette, et Kerstin võiks kõik toiduained rakendusse toksida ja oskaks siis neist midagi head kokku keerata”. Täistaimetoitlane Liisa väitis, et enamasti proovib ta teadlikult kõik toiduained ikkagi ära kasutada. “Mõnikord juhtub, et leian kapist hallitanud saianuki või unustan, et tofu on juba liiga kaua seisnud,” sõnas Liisa. “Edaspidi proovin selle rakendusega oma tofule kasutust leida enne kui see pahaks läheb.”

Rimi hiljutine uuring näitas, et kuni 90% Baltikumi inimestest viskab toidu ära, kuna see on riknenud. Tehisintellektil töötav kokk “Tühjenda oma külmik” on üks mitmest võimalusest, kuidas saame aidata inimestel teha väikseid samme selle probleemi lahendamiseks.


Populaarsed artiklid