Katri Merisalu
Toitumisnõustaja

Kolm head põhjust, miks süüa pomelit

Puuviljad • 07 Veebruar, 2021
Pomel on greibi sugulane, seetõttu on sarnane ka nende kahe vilja toitainete profiil. See põnev, mahlane ning õrna magusa maitsega puuvili pärineb Aasiast. 

100 grammis pomelis on ainult 38 kalorit ja mitmeid tervisele kasulikke antioksüdante. Pomelis leidub eriti uhkes koguses C-vitamiini, natuke vähem A-vitamiini ja B-grupi vitamiine. Samuti on pomelis esindatud kaalium ja kasulikud kiudaineid, mis toetavad meie seedimist ning immuunsüsteemi.

Miks vajab inimene C-vitamiini?

C-vitamiini rikast taimset kraami tuleb kindlasti süüa iga päev. Evolutsiooni käigus on inimene kaotanud võime sünteesida C-vitamiini endogeenselt ehk organismisiseselt, seega peame hoolitsema selle eest, et saame selle vitamiini kätte toidust. C-vitamiini igapäevane hoolas tarbimine langetab märkimisväärselt infarkti ja insuldi riski, kolesteroolitaset ning vererõhku. C-vitamiin mängib olulist rolli, et aju saaks efektiivselt funktsioneerida ja toetab meie immuunsüsteemi vastupanuvõimet. C-vitamiin on oluline komponent kollageeni sünteesiks. Kollageen omakorda aitab säilitada arterite tugevat struktuuri ning hoiab naha pringi ja noorena.

  • C-vitamiin aitab paremini toime tulla üleliigse stressi ja väsimusega.
  • Suitsetajatel on võrreldes teistega suurem C-vitamiini vajadus.
  • Samuti vajavad suuremaid koguseid rasedad ja imetavad emad. Ebapiisav C-vitamiini tarvitamine raseduse ajal võib kahjustada loote aju arengut.

Pomel sisaldab palju antioksüdante

Pomelis leidub mitmeid erinevaid antioksüdante. Nendest tuntuimad on C-vitamiin ja lükopeen. Antioksüdandid aitavad võidelda vabade radikaalide põhjustatud kahjude vastu, et vältida organismi oksüdatiivset stressi. Kestev oksüdatiivne stress võib põhjustada või süvendada selliseid haigusi nagu vähk, südame-veresoonkonnahaigused, diabeet, Alzheimeri ning Parkinsoni tõbi. Arvatakse, et antioksüdandid aitavad ennetada vananemist ja tugevdavad immuunsüsteemi.

Pomel sisaldab kaaliumi

Pomelis leiduv kaalium on oluline selleks, et meie keha saaks kanda edasi närviimpulsse, tagada vere happe-aluse tasakaal ning normaalne süsivesikute ainevahetus. See mineraal on üks olulisemaid südame tervise mõjutajaid, olles ka elektrolüüt, mis reguleerib südame rütmi. Samuti on kaalium vajalik lihaste ning närvide korralikuks funktsioneerimiseks.


Populaarsed artiklid