Tehisintellektist koka abil on kodudes päästetud kaks tonni toitu

12 Jaanuar, 2022
Poole aasta jooksul on tehisintellektil töötava koka ehk rakenduse “Tühjenda oma külmik” abil Baltimaades valmistanud toitu 18 000 inimest ja sel moel on säästetud kodudes üle kahe tonni toidu äraviskamist.

Võrdluses Saksamaa, Rootsi ja Taaniga eelistavad Baltimaade elanikud kaks korda rohkem kartulit ja kapsast kasutada ning 80% eemaldab retseptist brokoli. 25% Balti riikide elanikest on huvitatud vegan või vegetariaan retseptidest.

Eesti eristub Lätist ja Leedust eelkõige suure huvi poolest vegan ja vegetariaan roogade vastu – lausa 51% rakenduse kasutajatest Eestis muutis retsepti taimseks, seejuures vaid 1,2% Eesti elanikkonnast peab end taimetoitlaseks. Eesti inimeste jaoks on kõige populaarsemad retseptide juures olevad otsingusõnad "kiire", "vegan" ja "õhtusöök". Täisteraviljad nagu tatar ja oder on oluliselt populaarsemad kõigis Balti riikides võrreldes Skandinaavia või Saksamaaga. Lisaks avaldub Baltimaade eripära piimatoodete lembuses, mille esikolmiku moodustavad või, piim ja hapukoor.

Rimi koostöö Taani idufirmaga Plant Jammer sai alguse juulis, eesmärgiga aidata kaasa kodudes äravistava toidukoguse vähendamisele. Keskkonnaministeeriumi andmetel läheb Eestis igal aastal raisku umbes 164 miljoni euro väärtuses toitu. Kodudes viskame sellest toidust ära pea poole (48%), see tähendab 97,5 miljonit eurot ja ligikaudu 34 000 tonni toitu aastas.

“Leidsime koostööpartneriga viisi, kuidas aidata klientidel teha väikseid samme mitte ainult selle probleemi lahendamiseks, vaid ka tervislikuma toitumise propageerimiseks. Toidukao vähendamine ja tervislike alternatiivide pakkumine on Rimi jaoks olulised teemad ning uuenduslike digitaalsete tööriistade abil saame seda teha lihtsamalt, kui kunagi varem. Poole aastaga kaks tonni päästetud toitu kodudes on kena algus, kuid loodame seda numbrit loomulikult kasvatada,” rõõmustab Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats.

"Meie eesmärk on julgustada inimesi sööma tervislikumalt, viskama vähem toitu ära ja laiendama oma toiduvalikut," ütleb Plant Jammeri asutaja ja tegevdirektor Michael Haase. „Täiendame rakendust pidevalt vastavalt klientide käitumisele. Näiteks oleme lisanud Baltimaade inimestele laiema valiku kartulit ja kapsast sisaldavaid retsepte,“ lisab Haase.

Michael Hasse - Plant Jammeri asutaja ja tegevjuht„Ootame rakendusele peagi veel suuremat kasutust, sest kogemusest Skandinaavia turul teame, et jaanuaris-veebruaris valmistavad inimesed rohkem toite veebiretseptide järgi kuna uut aastat soovitakse alustada tervislike ja jätkusuutlike harjumustega," vaatab Haase optimistlikult tulevikku.

Rimi rakendus “Tühjenda oma külmik” on kõigile tasuta kasutamiseks ja selle leiab Rimi kodulehelt. Rakendusse tuleb sisestada kodus olemasolevad toiduained ning virtuaalne kokk pakub laia valikut tervislikke retsepte, mis on kokku pandud sisestatud toorainete põhjal. Rakendust kasutades saab kapi tühjemaks, ei pea poodi minema, uute retseptidega saab laiendada koduste roogade valikut ning sel moel kokates visatakse kodudes vähem toitu ära.

Tühjenda oma külmik tööriist >


Populaarsed artiklid