Talent Labi blogi - Veel üks nädal Riias

19 Veebruar, 2019
Talent Lab on Rimi pakutav juhtimispraktika programm tulevaste juhtide ette valmistamiseks ja arendamiseks. Endast ja oma kogemustest programmis kirjutab Talent Labis osalev Marilin Jürisson.

Veel üks nädal Riias

Viimasel nädalal, mille Riias veetsin, tegelesin endiselt imporditavate toodete sortimendi optimeerimisega. Vaatlusgrupis olid need tooted, mida müüakse ainult ühe või kahe Baltikumi riigi Rimi kauplustes, kuid nendel toodetel võiks olla potentsiaali kõigi kolme riigi kaupluste sortimendis. Analüüsil hindasin tükilist müüki, kasumit ja mahakannete hulka. Lisaks püüdsin arvesse võtta analoogide olemasolu aktiivses sortimendis.

Sortimendi harmoniseerimiseks kasutatav fail oli mulle tuttav, mis muutis ülesande pisut lihtsamaks. Keerukas oli see, et olen küll ilmselt keskmisest teadlikum puu- ja köögiviljade tarbija, kuid ekspert ma kindlasti ei ole. Värske ja kauasäiliva kaubakategooriate toodete tuvastamiseks olen ma sageli kasutanud Google’i abi. Sealt olen EAN ehk toote joonkoodi pildiotsingust suurema osa tooteid leidnud. Pakendamata puu- ja köögiviljadel EAN koodi ei ole ja Google otsinguks abikätt ei ulata. Kuidagi sain orienteerumisega sortide, klasside ja mõõtude maailmas siiski kenasti hakkama.

Selle projekti ainus ja lõplik eesmärk polnud ainult ühtsesse sortimenti sobivate toodete leidmine. Kord kvartalis toimuval Baltikumi puu- ja köögivilja ostutiimide kohtumisel oli mul võimalik analüüsimise faili ja selle kasutamist tutvustada, lisaks anda soovitusi ühtseks sortimendiks. Lisaks ühtsete toodete soovitamisele pakkusin välja, et riikide ostutiimid võiksid kaks korda aastas kokku saada, vaadata üle kogu Baltikumi sortimendi, jagada kogemusi ja ühtlustada imporditavate toodete sortimenti.

Tegin külastusi ka konkurentide kauplustesse ning tutvusin nende puu- ja köögiviljade valikuga. Minuga oli kaasas kategooriagrupijuht, kes jagas mulle oma teadmisi ning kogemust. Sain selles valdkonnas kindlasti varasemast teadlikumaks. Ma polnud varem pikemalt tähelepanu pööranud sellele, et kaupluses peavad näiteks puuviljad olema salatilistest ja maitsetaimedest eemal, sest etüleeni teke põhjustab närbumist.

Aga kuidas mulle siis Riias meeldis?

Mul oli juba meelest läinud, mis tunne on olla ettevõttes uus. Esmalt arvasin, et olen eelnevatel ametikohtadel nii mõnegi Riia kontoris töötava kolleegiga tuttavaks saanud – tegelikkus oli see, et sealse 450 töötaja hulgast oli ebareaalne ootus kellegi tuttavaga ühte tiimi sattuda. Minu uued tiimikaaslased olid kõik mulle alguses võõrad, kuid tundsin ennast siiski täisväärtusliku liikmena. Kõige rohkem valmistas mulle raskusi keeleline erinevus. Väga palju tööalast infot vahetatakse verbaalselt ja mõlema sealse tiimi töökeeleks oli läti keel, mida ma kahjuks ei valda.

Võtaksin Läti perioodi kokku kui väga-väga hea kogemuse, sest olen alati mõelnud, et oleksin tulevikus valmis ka Eestist väljaspool töötama. Suurepärane võimalus, et saada esmane ülevaade otsustest, mis sünnivad keskostu tiimides ja liiguvad sealt edasi riigi tasandile. Tore oli ka see, et ma sain oma Talent Labi tiimiga rohkem aega koos veeta, sest nemad on koguaeg Riias ja mina üksinda enamjaolt siin Eestis.

Kolm nädalat tarneahela- ja logistikaosakonnas

Minu praktikaprogramm tarneahela osakonnas ei olnud päris tavapärane. Aastal 2017 olin selles samas osakonnas tegemas magistriõppes ette nähtud praktikat, mille käigus olin töövarjuks erinevatele ametikohtadele. Praktilise ülesandena uuendasin siis Contingency plan’i ehk eriolukordade plaani.

Sellel korral otsustasime koos tarneahela juhiga, et jätan vahele tavapärase ametipositsioonide varjutamise ja keskendun ainult projektile. Seekordseks projektiks tarneahela- ja logistikaosakonnas sai lead-time’i ehk tellimuste täitmise aja lühendamine. Tegemist on tegelikult oluliselt pikemaajalise tegevusega kui minu kolme nädalane praktikaperiood – seega olin küll kaasatud, kuid projekt kestab veel edasi.

Projekti käigus intervjueerisin esmalt erinevaid osapooli nii Rimi tarneahela kui ka Havi logistikaosakonnast. Valisin intervjueeritavateks osakondade juhid, keda antud tegevus otseselt või kaudselt mõjutab. Sain ülevaate tellimuste moodustumisest ja külastasin jahetoodete ladu. Seal nägin erinevaid tegevusi kauba vastuvõtust kuni väljastamise ja transpordini kauplustele.

Veebruaris annan teile teada, kuidas möödus pühadejärgne periood. Aasta alguses olen üheks nädalaks tagasi kauplustes. Peale praktikaperioodi poes ammutan uusi teadmisi turundus- ja kommunikatsioonivaldkonnast.

Tekst: Marilin Jürisson (juhtkonna praktikant)


Populaarsed artiklid