Rimi: toidukaart on hästi vastu võetud - üle 90% ettenähtud abirahast kasutati eelmisel aastal ära

06 Veebruar, 2024
Eelmisel kevadel tulid sotsiaalministeerium ja  Rimi koostöös välja uuendusliku toidukaardiga, mis asendas toiduabi jagamise suuremat valikuvabadust pakkuva süsteemiga abivajajatele.

Kokku sai eelmisel aastal abi veidi üle 50 000 inimese ning toidukaardiga tehti kokku üle 85 000 ostu, milleks kasutati 25 060 toidukaarti. 91% abirahast kasutati ära ning alates eelmise aasta oktoobrist toimib süsteem üle Eesti.

Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats selgitab, et toidukaardi näol on tegu üsna unikaalse süsteemiga kogu Euroopas, mis muudab toidu jagamise abivajajatele inimlikumaks. "Varem kasutati valmis pakitud toidupakke, mis paraku sisaldasid tihti tooteid, mida konkreetne inimene ei vajanud või soovinud. See omakorda tõi kaasa toidu raiskamist. Toidukaart lubab igal inimesel kauplusest ise valida, mida ta süüa soovib ning nii tarbib ta selle suurema tõenäosusega ka ära," selgitas Bats. Tema sõnul ostetakse toidukaardiga enim liha- ja piimatooteid, leiba, saia, värskeid puu- ja köögivilju ning jõuluperioodil kasvas hüppeliselt ka magusa osakaal. Batsi sõnul viitab just värskete toorainete osakaal sellele, et inimesed teevad ise kodus süüa.

Kõige enam kasutati toidukaarti Ida-Virumaal, eriti Kohtla-Järve Rimis. Teisel kohal oli Narva, millele järgnes Põhja-Tallinna Rimi.

Batsi sõnul on ostjate seas populaarsed näiteks Rimi Smart kaubamärgiga omamärgitooted, mis on soodsad, samas kvaliteetsed. “On hea meel näha, et inimesed mõtlevad läbi, mida nad ostavad, et  saada sama raha eest rohkem. Kõige enam ostetakse omamärgitoodetest Rimi piima, Rimi kanamune ja Rimi hapukoort. Samuti lähevad viimasel ajal hästi kaubaks allahindluskleebistega tooted, mis võimaldavad osta hea hinnaga täisväärtuslikku toitu enne realiseerumistähtaja saabumist,” lisas Bats.

Setomaa vallavalitsuse sotsiaalosakonna juhataja Elen Kokla sõnul on inimesed toidukaardi väga hästi vastu võtnud. "Näeme selgelt, et nad hindavad võimalust teha ise valikuid, mida oma toidulauale lisada. Neile, kel pole võimalik kauplust külastada on abiks sotsiaaltööspetsialistid, tagades, et kõik abivajajad saavad toidu kenasti kätte," rääkis Kokla.


Riik kannab toidukaardile kvartalis 30 eurot ühe abisaaja kohta. Toiduabi saajate nimekiri koostatakse toimetulekutoetuse ja kohaliku omavalitsuse abivajaduse hindamisega seotud taotluste ja saajate põhjal. Abi taotlemiseks peab inimene pöörduma elukohajärgse kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötaja poole.

Toidukaardi projekt jõudis selle aasta innovatsiooniauhindade konkursil The Innovation in Politics Awards 2024 sotsiaalse ühtekuuluvuse kategoorias kümne finalisti hulka. Auhindu jagatakse seitsmes kategoorias ning kokku esitati 334 poliitilise suunaga projekti, kokku 26 riigist. Žürii koosneb 1086 kodanikust ning 70 finalisti seast kuulutatakse võitjad välja mai alguses Barcelonas.


Populaarsed artiklid