Mis on tänavagurmee?

Kõige selgemalt ja lihtsamalt öeldes on tänavagurmee selline toit, mida pakutakse tänavatel, laatadel või muudes avalikes kohtades.

Tänavagurmee või lihtsamalt öeldes tänavatoit on kohapeal valmistatud, võimalikult värske ning kiiresti kättesaadav. Just värskus, kiirus ja kättesaadavus on need kolm märksõna, mis käivad tänavatoiduga alati kaasas.

Tänavatoit on soodsam kui restoranitoit, aga kindlasti ei saa öelda, et see oleks kuidagi vähem maitsvam. Üldiselt on tänavatoidu hinna ja kvaliteedi suhe hästi paigas.

Tänavatoit Eestis

Ajalooliselt oli tänavatoit mõeldud töölistele lõunasöögiks – kuna aeg einestamiseks oli piiratud, tuli kiiresti leida koht, kus pakuti sooja ning toitvat sööki. Tänavatoidu tegemine sõltub aga väga palju kliimast ning seetõttu pakutakse Eestis tänavatoitu enamasti putkades. Meie tänavatel tegutsevad toidupakkujad on alati müünud saiakesi, hiljem lisandusid nende menüüdesse burgerid.

Tänavatoit mujal maailmas

Maailma mastaabis on burger aga väga väike osa tänavatoidu kultuurist, näiteks Aasias on tänavatoiduks hoopis nuudlid, kiirelt läbiküpsetatud liha, karrid, supid, putukad, mereannid, kohalikud idandid ning juurikad – seda nii praetult, keedetult kui ka muul kujul. Maailmamaitsed on jõudnud viimastel aastatel samuti Eestisse ning julgemad maitseelamuste otsijad leiavad tänavatoidukohtadest nii vürtsikad nuudlid kui saavad tunda ka põletavaid Aasia maitseid.

Kasvav trend

Kasvav trend on veganlus, tulles välja järjest põnevamate retseptide ja maitsetega. Juba täna on võimalik peaaegu igast tänavatoitu pakkuvast kohast leida mõni selline toit, kus pole grammiga liha!

Proovi näiteks krõmpsuvat vegeburgerit grillitud köögiviljadega!

Leia krõmpsuva burgeri retsept >

Vaata, kuidas valmib maitsev musta oa kotletiga veganburger

Täiusliku burgeri 9 sammu

Hamburgerit valmistades polegi nii palju koostisosi vaja! Kõige olulisem on valida õiget tüüpi liha, eelistatavalt jämedamalt hakitud veiseaba, kuna sel on veidi kõrgem rasvasisaldus, ning grilli on ka muidugi vaja! Lisandid valid ise.

Täiusliku burgeri 9 sammu

Valmista kodus tänavatoitu

Tänavatoidu kodus valmistamine on hea võimalus kutsuda kokku sõbrad ja tuttavad ning korraldada sumedal suveõhtul mõnus kokkamine.

Valmista kodus tänavatoitu

Maitsvad ja põnevad tänavatoidu retseptid

Too tänavatoit koju ning üllata pere ja sõpru kodus valmistatud värskete hõrgutistega. Rimi retseptipangast leiad laia valiku maitsvaid tänavatoidu teemalisi retsepte.

Retseptide hulgast leiad näiteks burgereid, takosid ja tortiljasid.

Tänavatoidu retseptid