Viskame ära rohkem toitu kui arvame

13 Oktoober, 2020
Tänavu septembris viis Rimi läbi toiduraiskamisteemalise küsitluse, milles selgus, et ligi 70% vastajaist arvas teadvat, kuidas toitu päästa, aga hoolimata sellest raisatakse palju.

Kõige vähem viskavad uuringu põhjal toitu ära eestlased. Kui eestlastest viskas toitu prügisse 1-2 korda nädalas 58%, siis Lätis oli see protsent 74 ning Leedus 80. 74% eestimaalastest pidas end piisavalt teadlikuks, et raisata toitu vähem. 26% seevastu puudusid igasugused teadmised toiduraiskamise vähendamise kohta.      

Toidujäätmete kõige sagedasemaks tekkepõhjuseks peavad vastajad korra puudumist külmkapis, suurte koguste kokkamist ning liigset toiduainete kokkuostmist. Enim rändab eestlaste kodudes prügisse puu- ja köögivilju, ise valmistatud toitu ning pagaritooteid.

„Küsitluse tulemustest selgub, et kõige enam visatakse toitu ära seetõttu, et inimesed ei ole toidupoes teadlikud sellest, mis neil juba kodus olemas on – see viibki olukorrani, kus külmik on toidukraami pilgeni täis ning tahes-tahtmata lõpetab osa sellest toidust prügikastis,” rääkis Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats. „Samuti armastatakse palju kokata, kuid ideid, mis hakata peale lõuna- või õhtusöögi jääkidega, on inimestel vähe. Tegelikult on aga toiduraiskamise vähendamisele lihtsad lahendused: tuleb korralikult läbi mõelda oma poenimekiri, valmistada väiksemaid koguseid ning teha toidujääkidest mõni uus maitsev roog. Viimasel ajal on just selliseid retsepte netis liikumas palju – tuleb nad ainult üles leida. Need kõik on väga lihtsad tegevused, et päästa toitu, hoida kokku raha ning vähendada oma ökoloogilist jalajälge,” lisas ta.

„Kuigi meie küsitluse järgi raiskavad eestlased võrreldes teiste Baltimaade elanikega toitu kõige vähem, siis tegelikult ei ole Eestis olukord nii hea,” lausus Katrin Bats. „Stockholmi Eesti Instituut tegi äsja vahekokkuvõtte uuest toidukao uuringust, kust selgus, et Eesti kodumajapidamistes tekib toidukadu järjest rohkem. See tähendab, et inimesed arvavad end olevat toidu tarbimises jätkusuutlikumad, kui tegelikkus näitab. Nii jõuabki prügisse sellist toitu, mida tegelikult saaks veel ühel või teisel moel tarbida. 2014. aasta uuringu kohaselt raiskas iga inimene aastas 19,5 kg toitu, kuid need numbrid on tänaseks tõusnud veelgi.”

Rimi uuringus osales kokku pea kaks ja pool tuhat inimest ning küsitlusele sai vastata Rimi Facebookis.

Facebookis tegutseb kommuun „Tarbime targalt“, kuhu saab igaüks kirjutada häid nippe, millest on abi toidu taaskasutamisel, päästmisel või köögi korrashoiul. Grupp on loodud Rimi eestvedamisel.

Grupiga saad liituda siin >


Populaarsed artiklid