Tootemärgised hinnasiltidel

Oktoobris 2020 võeti Rimi kauplustes kasutusele uued riiulihinnasildid ja nendega koos piktogrammid, mis märgiste abil võimaldavad toote omadusi kuvada hinnasildil.

Piktogrammide või siis tootemärgiste kasutuselevõtt aitab klientidel sobivad tooted kergemini üles leida. Praegu olemasolevad tootemärgised märgivad kohalikkust, toitumisnõustaja soovitatud tooteid, öko- ja mahetooteid, gluteeni-, laktoosi-, suhkru- ja piimavabu tooteid, vegan- ja vegetariantooteid, tootes sisalduva loomapiima tüüpi, juustudele on lisatud päritolumaa lipud.

 

Loe lähemalt, mida tähendavad tootemärgised hinnasiltidel

Suhkruvaba

Suhkruvaba on toode, millest saadav energiasisaldus on märkimisväärselt väiksem võrreldes sama toote tavalise energiasisaldusega. Suhkruvaba toode ei sisalda üle 0,5 g suhkruid 100 g või 100 ml kohta.

Piimavaba

Laktoosi- ehk piimasuhkru talumatuse kõrval võib esineda ka kaseiini- ehk piimavalgu talumatust. Sellisel juhul ei sobi toiduks ka laktoosivabad piimatooted. Seega tuleb kaseiinitalumatuse korral menüüst välja jätta kõik tooted, kuhu on lisatud piima või mingit piimast toodetud ainet. Antud märgistusega toome välja tooted, mis ei sisalda piima.

Laktoosivaba

Laktoos on piimasuhkrur, mida osa inimestest ei talu. Laktoosivabad on tooted, milles laktoos on lõhustatud kaheks lihtsuhkruks – glükoosiks ja galaktoosiks. Need tooted on veidi magusama maitsega.

Gluteenivaba

Gluteen on nisus, rukkis, odras või nende ristandites ning nimetatud teraviljasaadustes valgufraktsioon, mida osa inimestest ei talu. Gluteenivabaks saab pidada kõiki toite, mille gluteenisisaldus ei ületa 20 mg/kg kohta.

Piima päritolu

Antud märgistusega märgime loomse piima päritolu. Märgistusega saab teada näiteks, kas piim pärineb lehmalt, kitselt või lambalt.

Toitumisnõustaja soovitab

Klientide abistamiseks, kes soovivad teadlikumalt toituda, on märgistatud "Rimi toitumisnõustaja soovitab" hinnasildiümbrisega tooted, mis vastavad Eesti ja Euroopa toitumisteadlaste koostatud soovitustele ning mille on heaks kiitnud Rimi toitumisnõustaja.

Väljavalitud tooted sisaldavad vähe rasva ja soola või suhkrut, rohkelt kiudaineid ning neis on välistatud lisaained, sünteetilised lõhna- ja maitseained.

Taimetoit

Eestis peetakse taimetoitlaste all tavaliselt silmas vegetaarlasi (ingl k vegetarian). Need on inimesed, kes ei söö toite, mis sisaldavad või mille saamiseks on kasutatud loomade osi, näiteks maismaa- ja mereloomade liha, putukaid ning tapmise kõrvalsaadusi, aga ka želatiini ja loomset laapi. Vegetaarlaste toidusedelisse võib, aga ei pruugi, loomsetest toodetest kuuluda mesi, muna ning piimatooted. Vegetaarlasi on sobilik kutsuda liha mittesöövateks inimesteks ning nende toitumist lihavabaks toitumiseks.

Vegan

Vegan märgistusega tooted ei pärine loomadelt. Veganid ei tarbi üldse loomset päritolu tooteid, kuid söövad lisaks taimsetele toiduainetele seeni, pärmi ja vetikaid, aga ka baktereid ja mineraalset päritolu toiduaineid. 

Päritolumaa

Riigilipp märgib toote päritolumaa.

Toidukaupade osas peetakse päritoluriigiks riiki, kus toit on toodetud või valmistatud. Töötlemata toidu (värske liha, kala, seened, marjad, köögiviljad jne) puhul on päritoluriigiks riik, kus toit on toodetud ja teiste toitude puhul on päritoluriigiks riik, kus toit on valmistatud.

Valmistamiseks ei peeta toidu pakendamist, sorteerimist, puhastamist, kuivatamist, jahutamist, külmutamist, jahvatamist, tükeldamist, soolamist või muud vähetähtsat käsitlemist, sest need ei muuda toitu olulisel määral.

Mahetooted

Mahetoote märgistusel ja reklaamil võib kasutada mõisteid "mahe" ja "öko" või nende tuletisi (nt "mahepõllumajanduslik", "ökoloogiline") juhul, kui töödeldud toidu põllumajanduslikest koostisosadest on vähemalt 95% pärit mahepõllumajandusest.