Single image Single mobile image

TÜHJENDA OMA KÜLMIK 

See vahend aitab kodust toidu raiskamist vähendada võimaldades koostisaineid valida, mis sul külmkapis leidub, ning nendest süüa valmistada toitu raiskamata.

Kuidas kasutada:

1. Vali külmkapis leiduvad koostisained

2. Vajuta "Vaata retsepte"

3. Vajadusel vali filtrid 

4. Vali endale meelepärane retsept

5. Vajadusel vaheta koostisained muude valikute vastu 

6. Osta puuduolevad koostisained

7. Järgi retsepti juhiseid

8. Naudi oma maitsvat toitu 

Vastused küsimustele, mis sul võivad tekkida

 

Kas toidujäätmed on tõesti nii suur probleem?

Euroopa Liidus toodetud toidust läheb hinnanguliselt 20% raisku, samas kui 33 miljonit inimest ei saa endale lubada igal teisel päeval kvaliteetset toidukorda (Eurostat, 2018).

 

Mis on toidujäätmete tekkimise peamised põhjused?

Toitu läheb kaotsi või raisku toidu tarneahela erinevates etappides: farmis, töötlemisel ja valmistamisel, poodides, restoranides ja sööklates ning kodudes. Toidujäätmete tekkepõhjused on väga erinevad ja võivad olla sektoripõhised.

 

Mis on peamised toidujäätmeid soodustavad tegurid?

Toidujäätmete tekkepõhjused:

  • Ebapiisav ostukorvide ja toidukordade planeerimine ning kampaaniad, mille tõttu ostetakse või valmistatakse liiga palju toitu.
  • “Kõlblik kuni” ja “parim enne” märgiste tähenduste puudulik arusaam, mistõttu visatakse ära söödavaid toiduaineid.
  • Standardiseeritud portsjonite suurused restoranides ja sööklates.
  • Raskused klientide arvu prognoosimisel (toitlustusteenuste probleem).
  • Tootjate ja jaemüüjate poolsed varude haldamise probleemid.
  • Kõrged kvaliteedistandardid (nt. jaemüügis müüdavad puu- ja juurviljad).
  • Ületootmine või nõudluse puudumine kindlatele toodetele kindlatel perioodidel aastast; toote ja pakendi kahjustus (talupidajad ja toidu tootjad).
  • Puudulik ladustamine/transport kõikides toiduahela etappides.

 

Mis on peamine toidujäätmeid tekitav valdkond?

Vastavalt Euroopa Liidu Toidukao ja Toidujäätmete platvormi andmetele (EC EU Platform on Food Losses and Food Waste) tekitavad majapidamised enam kui poole kogu Euroopa Liidu toidujäätmetest (47 miljonit tonni), kusjuures 70% toidujäätmetest tekib majapidamistes, toitlustusasutustes ning jaemüügis (FUSIONS, 2016).  

Ülemaailmselt läheb kaduma või raisatakse ligikaudu kolmandik inimtarbimisele toodetud toidust.[1]

Meie hiljutine uuring [2] näitas, et kuni 90% Baltikumi inimestest viskab toidu ära, kuna see on riknenud. Tehisintellektil töötav kokk “Tühjenda oma külmik” on üks mitmest võimalusest, kuidas me saame aidata oma klientidel teha väikseid samme mitte ainult selle probleemi lahendamiseks, vaid ka tervislikuma toitumise levitamiseks.

 

Millised on Rimi tegevused toidujäätmete vähendamisel?

Toidujäätmete vähendamiseks oleme investeerinud ning jätkame panustamist arenenud tehnoloogiasse, et prognoosida toidutellimusi ja jälgida säilivuskuupäevasid. Lisaks teeme koostööd idufirmade ja innovaatiliste tehnoloogiaettevõtetega uute tööriistade turule toomiseks - nii meie kui ka meie klientide jaoks. Me oleme laiendanud koostööd Toidupangaga kõigis kolmes Balti riigis eesmärgiga mitte ainult toidujäätmete vähendamiseks, vaid ka kohalike abivajajate toetamiseks. Lisaks oleme alati avatud algatustele ja kampaaniatele, mis õpetavad vähendama toidujäätmete hulka majapidamistes.

 

Miks investeerib Rimi sellistesse tööriistadesse nagu “Tühjenda oma külmik”?

Peame oluliseks panustada toidukao vähendamise probleemi lahendamisse mitte ainult ettevõtte tasandil, vaid ka aidates ning inspireerides meie kliente. Igapäevaste ülesannete või kohustuste lihtsustamiseks on mõistlik ja kliendile mugav kasutada erinevaid tööriistu ja rakendusi. “Tühjenda oma külmik” on lihtne, aga efektiivne tööriist, mida ei ole vaja alla laadida, kuna see on Rimi kodulehel - lihtsalt klikid lingil ning saadki seda kasutada.

Lihtsus, innovatsioon, mugavus - need on põhjused, miks Rimi investeerib tööriistadesse nagu “Tühjenda oma külmik”.

 

Miks käivitas Rimi “Tühjenda oma külmik” rakenduse?

Me võtame toidujäätmete probleemi tõsiselt ning eelnevalt mainitud andmete kohaselt tekib kõige rohkem toidujäätmeid kodudes. Uue rakenduse abil saame õppida sellest, mis toiduaineid kodudes enim üle jääb ning selle põhjal teame, milliseid koostisosasid müüa väiksemates kogustes ja millised toiduained võiksid aidata sul küpsetada allesjäänud toidust midagi uut. 

 

Kas “Tühjenda oma külmik” rakendus on tasuta ning kust ma selle leian?

Rimi uus rakendus “Tühjenda oma külmik” on kõigile tasuta kasutamiseks ja inspiratsiooni saamiseks ning selle leiab Rimi kodulehelt.

 

Kuidas “Tühjenda oma külmik” töötab?

Rakenduse abil saab köögis olevatest toiduainetest või toidujääkidest kokata virtuaalse koka abiga teha tervislikke ja kvaliteetseid retsepte, mis sisaldavad valitud koostisosi. Tehisintelligent ka tõlgib retseptid eesti keelde ning selle tõttu ei pruugi retsept olla grammatiliselt õige või on hoopis inglise keeles.

 

Kui ma leian “Tühjenda oma külmik” rakendusest vea, siis kuidas sellest teatada?

Palun pea meeles, et see tööriist on testversioon ning kui leidsid midagi, mis ei ole päris õigesti, siis kirjuta palun aadressil klienditugi@rimibaltic.com - nii saad uue lahenduse paremaks muutmisele kaasa aidata.

 

Kes kirjutas “Tühjenda oma külmik” rakenduse jaoks kõik need retseptid?

Retseptid on loodud tehisintellekti poolt ning need on ajas muutuvad. Idufirma Plant Jammeri poolt loodud tehisintellektil põhinev kokk õppis rohkem kui miljonilt Plant Jammeri kasutajalt, millised koostisosad sobivad hästi kokku ning kuidas nendest uusi retsepte luua.

 

Rakenduses on üle miljardi retsepti, kas need kõik on köögis läbi testitud?

Ei, miljardit retsepti pole me testinud. Plant Jammer lõi mõned põhilised toiduvalmistamise reeglid, mida nad katsetasid. Näiteks, kuidas küpsetada üksikuid koostisosi, millised on ideaalsed koostisosade suhted ja see, et maitsekas õhtusöök peaks sisaldama midagi umamit, haput, magusat, krõmpsuvat, aromaatset ja õlist. Kui need reeglid on paika pandud, saab tehisintellekt koos Sinu loovusega luua suurepäraseid retsepte.

 

Mis keeltes on “Tühjenda oma külmik” saadaval?

“Tühjenda oma külmik” lahendus on saadaval eesti, läti ja leedu keeles.

 

Millal on “Tühjenda oma külmik” saadaval vene või inglise keeles?

Inglisekeelne “Tühjenda oma külmik” on peagi saadaval veebilehel www.rimibaltic.com. Venekeelset versiooni ei ole hetkel planeeritud.

 

Kas “Tühjenda oma külmik” genereerib sobivaid retsepte ka veganitele ja taimetoitlastele?

Jah, “Tühjenda oma külmik” rakenduse kasutajatel on katsetamiseks lugematu arv retsepte, sealhulgas wokid, supid, pitsad, pastaroad, salatid, takod, risotod, quiche’id, hautised, vormiroad ja palju muud, sealhulgas vegan- ja taimetoidud.

 

Kuidas toimub minu andmete töötlemine, kui kasutan rakendust “Tühjenda oma külmik”?

Kui sa ei nõustu küpsistega, siis ei ole meil ligipääsu sinu andmetele. Küpsistega nõustudes jäädvustame vaid info, millised koostisosad ja retseptid sa valid, kuid me ei kasuta isikuandmeid ehk me hoiame alles ainult anonüümsed keskmised andmed. Anonüümsete andmete põhjal loodame õppida, kuidas aidata keskmisel tarbijal toidujäätmete teket peatada. Saame seda teha teades, milliseid koostisosi müüa väiksemates kogustes ning millised koostisosad võiksid aidata toidujääke küpsetada.

 

[1] https://ec.europa.eu/food/food/food-waste/stop-food-waste_en

[2] Juunis tellis RIMI esindusliku uuringu, milles osales enam kui 1500 vastajat (18-69. aastased toidu- ja igapäevakaupade ostlejad) Balti riikidest.