Rimi Baltic grupi saavutused Rimi Baltic grupi saavutused

Rimi vastutustundliku ettevõtluse raport 2020

Vastutustundlikuma tee valimisel tuleb esmalt ise vaadata peeglisse. Me otsime pidevalt võimalusi, kuidas muuta oma põhitegevust veelgi jätkusuutlikumaks. Kui loed raportit Rimi kliendina, siis ilmselt tõded, et sa ei pruugi meie pingutusi igapäevaselt märgatagi. Kui loed neid ridu meie partnerina, siis loodame, et mõistad meie soovitusi aeg-ajalt oma tegemistele ausalt otsa vaadata. Tulevik on nende päralt, kes hoolivad ja panustavad. Soovime väga, et oleksid ka tulevikus meiega!

Vaido Padumäe

Rimi Eesti tegevjuht

Meile meeldib öelda, et jätkusuutlikkus on Rimi DNA-s. Mis tahes otsuseid tehes me mõtleme nii keskkonnale kui inimestele meie ümber. Sel aastal pöörasime erilist tähelepanu inimeste heaolule ning keerulisele võitlusele kliimamuutuse vastu.

 

Liudvikas Aleliūnas

Vastutustundliku ettevõtluse strateegia ning arengu juht

Jätkusuutlikkuse eesmärgid, mis said 2020. aastal täidetud

Rimi Baltic Siht  2018 2019 2020
Rimi Baltic on saavutanud 2020. aastaks kliimaneutraalsuse. CO2 emissiooni vähenemine võrreldes 2006. aastaga -70%

-44%

-57%

-81%

Rimi Balticu kaubamärgi nimega tarnijatele (kõrge riskiga riikides) tehtud sotsiaalne audit 100% 91% 82% 87%
Kvaliteedisertifikaati omavad Rimi Balticu kaubamärgi nimega tarnijad

90%

91%

89%

94%

Tahame vähendada toidujäätmeid 2025. aastaks poole võrra nii ladudes kui kauplustes. Toidujäätmete vähenemine võrreldes 2016 aastaga

-50%

+7%

+9%

+9%

 

Kuidas me edendame Rimis sotsiaalset vastutustundlikkust?

Rimi Baltic kuulub ICA gruppi ning me järgime ICA sotsiaalse vastutustundlikkuse strateegiat. Meie eesmärk on panustada nii keskkonda kui kogukonda, kus tegutseme. Soovime olla juhtiva jaeketina eeskujuks kõigile. Jätkusuutlikkus on ICA igapäevategevuste lahutamatu osa. Tänu grupisisesele koostööle ja ühiskonnas kaasarääkijaile saame anda oma osa säästva arengu tõhusamaks muutmisel. Tegutseme peamiselt viies jätkusuutlikkuse valdkonnas: kohalikkus, keskkond, tervis, mitmekesisus ja kvaliteet.

Parema homse heaks Parema homse heaks


Vähendasime oma keskkonnamõjusid, panime aluse kliimaneutraalsele tegevusele ja aitame oma klientidel teha keskkonnateadlikumaid valikuid.


 


Panustame aktiivselt kohalikesse kogukondadesse.

 


 


Kvaliteet ja sotsiaalne vastutus juhivad alati meie tegevust ning ärisuhteid.

 


 


Oma tegevuste mitmekesistamine ning erinevuste maksimaalne ärakasutamine tõstab meie konkurentsivõimet.

 

 


Kasutame ära oma ettevõtte tugevaid külgi, et panustada aktiivselt rahva tervise edendamisse.

 

 

 

 

ÜRO kestliku arengu eesmärgid

Viimastel aastatel on koostööd jätkusuutlikkuse tõhustamise vallas arendatud agendaga 2030 ning ÜRO kestliku arengu ülemaailmsete eesmärkide raames. 17 arengueesmärki on omavahel seotud ja Rimi tegevus mõjutab otseselt või kaudselt neid kõiki. ICA grupp on otsustanud pöörata rohkem tähelepanu valdkondadele 3, 5, 8, 12 ja 13, kuna neil on suur mõju grupi tegevusele.

Loe lähemalt

Kohalik Kohalik

Kohalikud tooted

Balti riikides on nõudlus kohalikult toodetud toidu järele märkimisväärne ja see kasvab. Üha enam inimesi soovib tarbida rohkem kohalikku toitu. Töötame aktiivselt selle nimel, et suurendada pidevalt kohaliku kauba osakaalu. 2020. aastal oli meie lettidel 40% kohalike ettevõtete valmistatud tooteid.

Talu- ja mahetoit on hinnas

Talu Toidab väiketalunike ja mahetoodete letid Rimi poodides on ilmselt paljude meie püsiklientide lemmikud. Nii täienes 2020. aastal talupoodide ring ning tänaseks leiab sealse talu- ja mahekaupade valiku juba kolmekümne kuuest Rimist. Seda, et huvi on suur, näitab nende toodete üha kasvav müük. Möödunud aastal tõusis see võrreldes eelmisega 13%.

Rimi on Toidupanga suurim toetaja

Rimi on Eesti Toidupanga peamisi partnereid alates panga loomisest. Koos Toidupangaga korraldasime kampaania „Märka abivajajat“, kus kutsusime kaaskodanikke teada andma puudust kannatavatest inimestest, et neile oleks lihtsam abi pakkuda. Jõulukuul tegime Rimides korjanduse, mil poekülastajad annetasid Toidupangale 19 tonni väärtuslikku toidukaupa. Rimi omakorda annetab Toidupangale samas koguses tervislikke puu- ja köögivilju, et abivajajate toidulaud oleks mitmekesisem. Igapäevane toiduannetamine Rimides on kasvanud 42%, mis tähendab, et pea pool Toidupangale annetatavast toidust pärineb meie kauplustest.

Loe lähemalt

Tööandja roll pandeemia ajal kasvas

Meie töötajad on rõhutanud, et tööandja väärtusest saadakse aru siis, kui on rasked ajad. Nii olime meiegi eesliinil tegutsevatele teenindajatele 2020. aastal tabanud kriisi ajal parimal moel toeks. Rimi lühendas 2020. aasta kevadel ajutiselt oma avamisaegu, et anda töötajatele rohkem aega riiulite täitmiseks. Samuti organiseerisime kõikidele töötajatele kiirelt isikukaitsevahendid ning täiustasime poekeskkonda viiruse levikut takistavate meetmetega, mis tasusid end igati ära, kuna suutsime takistada viiruse suuremat levimist töötajate hulgas. Oleme oma töötajatele väga tänulikud!

Loe lähemalt

Kiire abi eesliinitöötajatele

Rimi annetas COVID-19 pandeemia puhkedes tervislikke suupisteid Eesti kiirabitöötajatele. Olukorras, kus Eesti kiirabile langes ootamatult suur koormus, pidasime väga oluliseks näidata üles oma toetust. Annetasime üle Eesti erinevatele kiirabibrigaadidele kümneid tuhandeid müslibatoone, õunu ja banaane.

Loe lähemalt

Keskkond Keskkond

Kliimaneutraalne

Rimi (Eesti, Läti ja Leedu) CO2 heitkogused vähenesid 2020. aastal 50% võrreldes 2019. aastaga. Rimi on kliimaneutraalne tänu CO2 heitkoguste vähendamisele 81% võrreldes 2006. aastaga. Kliimaneutraalsus saavutati peamiselt tänu keskkonnasõbralikele külmikutele ja rohelise energia kasutamisele. Ülejäänud 19% heitkogustest kompenseeritakse investeerimisega CO2 vähendamise projektidesse kogu maailmas.

Toidujäätmed

Meie eesmärk on vähendada toidujäätmeid 2025. aastaks poole võrra. Rimi jõupingutused hõlmavad prognoosimise optimeerimist, toodete töötlemist, säilivusaja jälgimist jne. 2020. aastal annetas Rimi 1175 tonni toitu. Selle aasta tulemust mõjutas kõikuv müük Covidi pandeemia tõttu. Lõpetasime 2020. aasta samal tasemel, mis 2019. aasta. Võrreldes 2016. aastaga on toidujäätmeid endiselt 9% võrra rohkem.

Roheline energia

Kasutame oma hoonetes rohelist energiat ning rendipindadel kasutatavale elektrienergiale hankisime päritolusertifikaadid. Nii on Rimi vähendanud oma CO2 heitkoguseid üle 60 korra. 2020. aastal vähendas Rimi elektritarbimist ruutmeetri kohta 34% võrreldes 2006. aastaga. Tulemus saavutati tänu energiasäästlikule LED-valgustusele, automaatikale, uute jahutus- ja kliimaseadmete jms kasutuselevõtule.

Loobusime ohustatud kalaliikide sisseostust

Üle 85% mereandide varudest on juba ülepüütud või täielikult püütud ning see põhjustab nii globaalseid ökoloogilisi kui ka sotsiaalseid tagajärgi. Hoolitseme Rimis jätkusuutlikkuse eest kõigis oma tegevusvaldkondades ja seetõttu toetame ka jätkusuutlikkust kalanduses.

Lõpetasime 1. juunist punasesse nimekirja kuuluva kala ja mereandide sisseostmise. Lõpetame samuti troopiliste krevettide, pangassiuse, tursa, angerja, vikerforelli ja süvalesta ostmise, mida pole püütud või kasvatatud jätkusuutlikul viisil.

Rimi on esimene jaekaubanduskett Baltimaades, kes lõpetas punasesse nimekirja kuuluva kala ja mereandide ostmise.

Loe lähemalt

Plasti vähendamine

2020. aastal võttis Rimi kasutusele uuendatud ostukottide valiku, sealhulgas 100% ringlussevõetud plastist valmistatud korduskasutatavad kotid. Lõpetasime ühekordselt kasutatavate plasttoodete müügi ja asendasime need paberist alternatiividega, säästes kuni 100 tonni plasti aastas. Rimi soovib omamärgitooted pakendada plastpakenditesse, mida on lihtne ringlusse võtta: nii saame kaasa aidata ringmajandusele. Isegi kõige väiksemad muudatused annavad tohutuid tulemusi, näiteks pagaritoodete puhul üleminek 100% paberist kottidele säästab kõigis kolmes Balti riigis kuni 70 tonni plasti aastas.

6 tonni vähem plastikut

2020. aastal tegime olulise otsuse ning kehtestasime seni tasuta jagatud õhukestele kilekottidele hinna 5 senti. Lühikese elueaga kilekottide kasutamine vähenes sedavõrd, et ainuüksi selle sammuga hoiame aastas kokku 6 tonni plastikut.

Loe lähemalt

Tervis Tervis

Rimi toitumisnõustaja soovitab

Rimi pakub laias valikus tervislikke tooteid, millel on märge „Rimi toitumisnõustaja soovitab“ (RTNS). 2020. aastal pakkusime 1350 RTNS toodet, milles on rohkem kiudaineid, täisteravilju, vähem suhkrut, soola, paremad rasvad ning mis ei sisalda GMOsid ega sünteetilisi toidulisandeid. Tervislikumad tooted valitakse kriteeriumide põhjal, mille aluseks on Keyhole, Balti riikide ja Põhjamaade toitumissoovitused ning Maailma Terviseorganisatsiooni tervisliku toitumise juhised.

Tervislik eluviis

Lisaks headele toitumisharjumustele soovib Rimi edendada tervislikku eluviisi. Rimi Eesti toetab Tallinna maratoni, Rimi Läti on teinud aastaid koostööd Rimi Riia maratoniga ja Rimi Leedu toetab Vilniuse maratoni.

Rimi toetab jalgpalliarmastust

Juba enam kui 10 aastat on Rimi toetanud Eesti Jalgpalli Liidu tegemisi. Nii said ka vaatamata 2020. aasta keerulistele oludele Rimi jalgpalli suvelaagrist osa 401 last ning Rimi tüdrukutefestivalil osales 248 noort. Kahjuks ei jõutud piirangute tõttu kõikidesse koolidesse, ent 793 koolinoort võttis mõõtu  Rimi osavusvõistlustel.

Mitmekesisus Mitmekesisus

Sooline mitmekesisus

2020. aasta novembris viidi läbi Nielseni uuring, mille käigus paluti osalejatel seostada toidukaupade jaemüüjad väitega „Väärtustab mitmekesisust ettevõttes ja ühiskonnas”. Uuringu tulemustest selgus, et esimesena seostatakse selle väitega Eestis ja Lätis Rimi, Leedus aga teisena. Meie tippjuhtide sooline mitmekesisus Rimis oli 2020. aastal 41% mehi ning 59% naisi.

Kvaliteet Kvaliteet

Kvaliteedistandardid

Rimi nõuab omamärgi toodete tarnijatelt kolmanda osapoole sertifikaati vastavalt konkreetsele ülemaailmsele kvaliteedistandardile. 2020. aastal täitis selle nõude 94% (eesmärk 90%) tarnijatest. Meie allhangete üksusel on ISO 9001 ja 14001 sertifikaadid ning jaotuskeskused läbisid 2020. aastal BRC auditi. Sel aastal on Rimi teinud enam kui 8000 kvaliteedikontrolli, et tagada toodete ohutus, toiteväärtus ja nõuetekohane pakend.

Eetiline kaubandus

Rimi ei kiida heaks diskrimineerimist, ühinemisvabaduse ja kollektiivläbirääkimiste õiguse puudumist, lapstööjõudu, sunnitööd, noori töötajaid, kes puutuvad kokku ohtlike ülesannetega ega muid inimõiguste rikkumisi. Rimi nõuab kõrge riskiga riikidest omamärgi toodete tarnijatelt, et need vastaksid ICA sotsiaalauditi nõuetele – 2020. aastal täitis selle nõude 87% (eesmärk on 100%) tarnijatest.

Loomade heaolu ja toiduainetega seotud pettused

2020. aastal vaatas Rimi üle kõikide omamärgitoodete tarnijate farmid ja tapamajad, et olla kindlad loomade heaolus. Alustati riskianalüüsi ja dialoogi kolmandate osapooltega, et 2021. aastal viia läbi auditid. Samuti viis Rimi 2020. aastal ellu toiduainetega seotud pettuste ennetamise eriprogrammi, mis hõlmas omamärgi toodete riskianalüüsi, koolitusalgatusi ja 34 tooteanalüüsi lõpuleviimise.

Kohalikud kvaliteediauditid ja siseauditid

Kõrgete kvaliteedi-, ohutus- ja hügieenistandardite tagamiseks kauplustes viiakse läbi regulaarselt auditeid. Need auditid keskenduvad kaupluse protsessidele, mis hõlmavad muuhulgas toodete õigeid ladustamistingimusi, toote säilivusaja jälgimist ning jäätmekäitlust. 2020. aastal kontrollis siseauditi meeskond kõiki kauplusi. Kvaliteedimeeskond aga kontrollis nii Eestis, Lätis kui Leedus 258 Rimi kauplust 275st.

Vaata siit, milliseid eesmärke oleme endale seadnud aastaks 2021